eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZarządzanie budżetem domowym po 60-stce

Zarządzanie budżetem domowym po 60-stce

2018-05-15 09:31

Zarządzanie budżetem domowym po 60-stce

Zarządzanie budżetem domowym po 60-stce © zinkevych - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed nami rezultaty zleconego przez platformę MAM badania “Dziurawa kieszeń Polaka”, które przygląda się m.in. podejściu do finansów, jakie towarzyszy Polakom po 60-tce. Czego dowodzi to opracowanie? Okazuje się, że tzw. pokolenie silver to grupa niezwykle zdyscyplinowana w obszarze finansów. Znakomita większość jej reprezentantów (90%) stara się planować przynajmniej połowę wydatków, a 53% planuje całość budżetu domowego. Jednocześnie wyraźnie widać, że oszczędzanie po 60-tce to wyzwanie o wiele większe niż w przypadku młodszych grup wiekowych.

Przeczytaj także: Zarządzanie budżetem domowym po 40-stce

Przekroczenie 60-tki to przeważnie czas, w którym wygasa powoli życie zawodowe, w efekcie czego znacznej zmianie ulega również podejście do domowych finansów. I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego - w większości przypadków zakończenie aktywności zawodowej znacząco wpływa na obniżenie miesięcznych dochodów.

Budżety domowe osób 60+ są zatem niższe i o wiele bardziej przewidywalne niż ma to miejsce w przypadku młodszych Polaków. Jak wygląda planowanie wydatków w tej grupie wiekowej? Na co oszczędzamy po 60-tce? I co jest dla nas najważniejsze? Oto, co mówi na ten temat przygotowany przez platformę MAM raport „Dziurawa kieszeń Polaka”.

Pokolenie silver w świecie finansów


Polacy po 60 roku życia świetnie radzą sobie z planowaniem wydatków. Zdecydowanie widać u nich wysoki poziom zdyscyplinowania w tym obszarze. Jak pokazują dane z badania platformy do obniżania i opłacania rachunków MAM, aż 90% planuje połowę swoich wydatków. 53% natomiast planuje ich większość. Dzieje się tak, ponieważ w tym wieku mają oni mniejsze i łatwiejsze do przewidzenia wydatki. Ich potrzeby nie są już tak wygórowane, jak w poprzednich latach, a życie staje się prostsze.

Choć wydatków nie ma już tak wiele, to i tak znacznie niższe w tym wieku dochody utrudniają oszczędzanie. Jak pokazują wyniki sondażu CBOS aż 86% Polaków 60+ w ogóle nie pracuje. 10% pracuje w pełnym wymiarze czasu, zaś po równo 2% ankietowanych pracuje w niepełnym wymiarze czasu lub dorywczo. Oznacza to, że znaczna większość tej grupy utrzymuje się tylko i wyłącznie z emerytury lub renty.

Wyniki wspomnianego badania pokazują również, że są oni w gorszej sytuacji finansowej niż młodsze pokolenia, jednak dzięki stałym dochodom w formie emerytury oraz rozsądnemu planowaniu nie narażają się na tak skrajne sytuacje, jak brak finansów na wszelkie podstawowe potrzeby.

fot. mat. prasowe

Finansowy cykl życia Polaków

Polacy starają się planować przynajmniej połowę swoich wydatków.


Polscy seniorzy nadal rozsądni finansowo


W tej grupie wiekowej cele finansowe i potrzeby zupełnie się zmieniają. Na pierwszym miejscu pojawiają się oszczędności na bieżące wydatki i potrzeby (28%). Zazwyczaj w tym wieku życie zaczyna toczyć się prostszym torem. Polacy po 60-tce, jeśli już mają możliwość odkładania pewnych kwot, to głównie odkładają je właśnie na codzienne prozaiczne i podstawowe wydatki takie jak rachunki, żywność, chemia itp.

Wyniki badania przeprowadzonego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków MAM potwierdzają, że z wiekiem Polacy coraz poważniej myślą o zabezpieczeniu siebie i swojej rodziny w razie nieprzewidzianych sytuacji. 19% odkłada swoje oszczędności na “czarną godzinę”. 24% Polaków powyżej 65 roku życia mieszka samotnie. Odsetek singularyzacji w gospodarstwach domowych osób powyżej 75 lat wynosi aż 31%. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS powodem tego zjawiska jest głównie śmierć jednego z partnerów. Widać więc, że dane z badania platformy MAM powiązane są ściśle z wynikami otrzymanymi przez CBOS. Nie ma co ukrywać, pogrzeb w dzisiejszych czasach może stanowić dość duży wydatek. Dlatego też Polscy seniorzy kumulują oszczędności między innymi na tę przykrą ewentualność.

Empatyczne podejście i chęć dbania o bliskich wśród starszych rodaków pokazują również dane z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Beckers. Według nich zdrowie i szczęście bliskich jest ważnym czynnikiem dla 82% Polaków po 60-tce.

Mimo coraz starszego wieku, w grupie Polaków 60+ nie maleje chęć do wyjazdów, wypoczynku czy po prostu zmiany swojego otoczenia. Według wyników badania platformy MAM nadal 11% z nich oszczędza na wakacje, zaś 10% przeznacza swoje oszczędności na remont domu lub mieszkania.

Jak się okazuje, Polacy niezależnie od wieku naprawdę dobrze radzą sobie z finansami. Już od najmłodszych lat wyznaczają sobie własne cele finansowe oraz odkrywają swoje potrzeby. W praktyce uczą się, jak dysponować pieniędzmi w taki sposób, aby móc pozwolić sobie na realizację założonych celów. Ta wiedza i doświadczenie nie opuszcza ich z wiekiem. Zmieniają się jedynie możliwości i priorytety.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: