Rynki finansowe 08-14.05.2006
2006-05-15 11:19
Przeczytaj także: Rynki finansowe 24.04-07.05.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ubiegły tydzień nie przyniósł istotnych zmian na rynku długu. Rentowność papierów 2-letnich utrzymuje się lekko powyżej 4,4 proc., a 10-letnich powyżej 5,2 proc. Piątkowe informacje o rzekomej, prawdopodobnej rezygnacji Minister Finansów, miały odbicie w zwiększeniu wyprzedaży przez inwestorów. Ministerstwo Finansów z sukcesem sprzedało całą ofertę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1,0 mld PLN, a także 12-letnich obligacji indeksowanych wskaźnikiem inflacji (IZ0816) za 0,5 mld PLN oraz 7-letnich obligacji zmiennokuponowych WZ0911 o wartości 1,5 mld PLN.
Zagraniczne rynki
Stopy procentowe w USA zostały - zgodnie z oczekiwaniami - podniesione do poziomu 5 proc. Dalsze ruchy w tym zakresie Fed uzależnia od danych makroekonomicznych, ale rynek uznaje je za mało prawdopodobne. Wzrost stóp powoduje spadek cen obligacji i wzrost ich rentowności (w przypadku papierów 10-letnich do poziomu 5,2 proc.). Z kolei dobre dane makroekonomiczne ze strefy euro, wskazujące na duże prawdopodobieństwo podniesienia stóp przez ECB, przyczyniły się do wzrostu rentowności papierów europejskich (w przypadku 10-letnich niemieckich "bundów" był to poziom 4,08).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym tygodniu WIG20 zyskał 0,49 proc., zatrzymując się na poziomie 3 298,03 pkt, zaś MIDWIG wzrósł o 1,49 proc. do poziomu 3 000,85 pkt. Do czwartku nasz parkiet był jednym z najmocniejszych na świecie, ignorując przy tym wszystkie negatywne sygnały, w tym kolejną podwyżkę stóp procentowych. Podczas piątkowych notowań inwestorzy w Warszawie zdołali się zorientować, że dłużej nie da się już iść pod prąd i przecenili większość akcji. Pretekstem do przeceny okazały się sygnały ostrzegawcze ze strony zarządu PKN Orlen, informującego o słabszych od oczekiwań wynikach finansowych. W piątek na rynek napłynęły też informacje o możliwym odejściu z rządu Minister Finansów prof. Zyty Gilowskiej, co wywołało przecenę także na rynku obligacji jak i walutowym. Informacje te były jednak tylko pretekstem, jako że spadki dotknęły wszystkie parkiety i waluty "emerging markets". Ostatnie osłabienie rynku tuż pod granicą górnego ograniczenia kanału wzrostowego może oznaczać wyczerpywanie się możliwości dalszego wzrostu w tej fali i zwiastować korektę do jego dolnego ograniczenia trochę poniżej 3 tys. pkt na WIG20. Taka korekta byłaby bardzo pożądana dla dalszego trwania hossy w dłuższym terminie.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane