eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe7 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

7 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

2018-05-23 11:09

7 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

Jak przygotować się do podróży? © Rawf8 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Udając się na wakacje za granicą, myślimy głównie o relaksie i przyjemnościach. Okazuje się jednak, że głowy całkiem sporej rzeszy turystów zaprzątają myśli o ewentualnych przykrych niespodziankach, które mogą wiązać się z wyjazdem. I tak np., 46% polskich turystów obawia się utraty dokumentów za granicą, 45% martwi się bezpieczeństwem domu lub mieszkania, a dla 41% paraliżujące jest widmo zachorowania podczas wakacji. I wprawdzie te obawy wcale nie są nieuzasadnione, to warto pamiętać, że ich negatywne skutki można zminimalizować, podejmując wcześniej stosowne kroki. O czym warto pamiętać?

Przeczytaj także: 10 sposobów na bezpieczne i oszczędne wakacje

Co zrobić w razie utraty dokumentów za granicą? Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom na czas nieobecności? Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Jak uniknąć rozczarowań związanych ze standardem zakwaterowania i zakresem all inclusive? Dlaczego warto pamiętać o zważeniu bagażu i wyposażeniu się w kartę kredytową? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotowała porównywarka rankomat.pl.

1. Przygotuj dokumenty


Jak wynika z badania, które ARC Rynek i Opinia zrealizował na zlecenie Avivy, obawy związane z kradzieżą lub utratą dokumentów w czasie wakacji zgłasza niemal połowa Polaków (48% kobiet i 44% mężczyzn). Żeby wjechać na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria, obywatelom naszego kraju wystarczy dowód osobisty.

W razie zaginięcia lub kradzieży dokumentów tożsamości za granicą, należy niezwłocznie udać się do najbliższego komisariatu policji i powiadomić o okolicznościach ich zniknięcia. Następnie trzeba pójść do najbliższego polskiego konsulatu (w razie jego braku do konsulatu któregoś z członków UE) i złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, który umożliwi powrót do kraju. Aby go otrzymać, konieczne będzie posiadanie przy sobie dwóch zdjęć o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, które zapobiegawczo warto zabrać ze sobą w podróż. Gdy utracimy zarówno paszport, jak i dowód osobisty, musimy udać się do placówki z osobą posiadającą polski paszport bądź dowód osobisty, która może potwierdzić naszą tożsamość.

fot. mat. prasowe

Czego obawiają się turyści?

Największe obawy wzbudza w nas możliwość zachorowania.


2. Zabezpiecz mieszkanie lub dom przed wyjazdem


Aż 45% polskich turystów martwi się o bezpieczeństwo mieszkania lub domu pozostawionego na czas urlopu (24% kobiet i 21% mężczyzn). Warto przed wyjazdem poprosić członków rodziny lub znajomych, aby od czasu do czasu sprawdzili, czy z naszym mieniem wszystko w porządku. Można również ubezpieczyć nieruchomość. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie niektóre towarzystwa wprowadziły do swojej oferty jako rozszerzenie do polis turystycznych, możliwość wykupienia ochrony na wypadek kradzieży, pożaru lub zalania na czas kilkutygodniowych wakacji.

3. Kup ubezpieczenie turystyczne


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp jedynie do podstawowych świadczeń medycznych w krajach UE i EFTA. Tymczasem aż 41% polskich turystów martwi się ryzykiem zapadnięcia na poważną chorobę lub doznania urazu podczas urlopu za granicą (35% kobiet i 28% mężczyzn). Aby uniknąć niepotrzebnych zmartwień, warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

fot. mat. prasowe

Czego obawiają się turyści?

Największe obawy wzbudza w nas możliwość zachorowania.


– Optymalnie dobrana polisa turystyczna zagwarantuje nam wsparcie w niespodziewanych sytuacjach podczas zagranicznego wyjazdu, takich jak kradzież czy zaginięcie bagażu. Kiedy nasze dokumenty zostaną skradzione lub zgubione, otrzymamy pomoc ubezpieczyciela w ramach usług assistance. Ubezpieczenie turystyczne to też gwarancja dostępu do służby medycznej, zarówno w państwowych jak i prywatnych placówkach oraz pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro – mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

4. Zweryfikuj standard hotelu i zakres all inclusive


W każdym kraju obowiązują różne zasady przyznawania hotelom liczby gwiazdek. Przed wyborem miejsca noclegu warto się z nimi zapoznać, a także dokładnie przeanalizować zakres oferty all inclusive. W niektórych kurortach turyści mogą liczyć jedynie na śniadania i kolacje oraz lokalne napoje alkoholowe, a w placówkach o wyższym standardzie na trzy posiłki dziennie, markowe alkohole i świeżo wyciskane soki. Z opiniami setek turystów na temat hoteli na całym świecie można zapoznać się np. za pośrednictwem serwisu TripAdvisor.com, w którym obcojęzyczne komentarze użytkowników są automatycznie tłumaczone na język polski.

5. Zważ bagaż


Turyści korzystający z usług linii lotniczych powinni pamiętać, że obowiązuje w nich limit wagi bagażu rejestrowanego, czyli przewożonego w luku samolotu (zazwyczaj 15-20 kg na osobę w zależności od norm ustalonych przez przewoźnika), a także bagażu nierejestrowanego (podręcznego) zabieranego przez pasażera na pokład samolotu (zwykle 5-10 kg). Na wypadek jego utraty, warto umieścić na nim przywieszkę ze swoim numerem telefonu (z początkiem „+48”), nazwiskiem oraz adresem. Gdy dojdzie do uszkodzenia lub zaginięcia, natychmiast należy to zgłosić obsłudze lotniska i wypełnić protokół nieprawidłowości bagażowej (tzw. PIR), który będzie konieczny, aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela.

6. Zaszczep się przed egzotyczną podróżą


Osoby, które zamierzają spędzić egzotyczne wakacje poza Europą, na około 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu powinny zgłosić się do specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. Podczas konsultacji lekarz poinformuje pacjenta o sytuacji zdrowotnej w regionie wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, a także ustali zasady profilaktyki malarii gdy jest to konieczne. Aktualnie obowiązkowo należy szczepić się wyłącznie przeciw żółtej febrze (tzw. „żółtej gorączce”) w przypadku podróży przede wszystkim do krajów afrykańskich.

7. Zabierz ze sobą kartę kredytową, jeśli chcesz wypożyczyć samochód


W wielu państwach turyści zostaną pozbawieni możliwości wynajęcia samochodu, jeżeli nie posiadają karty kredytowej. Gdy zamierzamy skorzystać z usług wypożyczalni aut, powinniśmy minimum na dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu złożyć w banku wniosek o wydanie karty z odpowiednio wysokim limitem (optymalnie powyżej 10 000 zł). Zwykle jego rozpatrzenie, a następnie jej przesłanie klientowi trwa nawet 14 dni. Czas wysyłki można skrócić za dodatkową opłatą wybierając opcję przesyłki kurierskiej.

Dane dotyczące obaw Polaków podczas urlopu za granicą na podstawie badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy z 9-13.04.2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Ekspert Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2018-05-24 13:58:33

    Wyjeżdżając za granicę warto oczywiście wyrobić sobie kartę EKUZ, jednak należy pamiętać, że karta uprawnia do pomocy medycznej jedynie w zakresie jakim jest ona finansowana przez Państwo, do którego się udajemy. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego może okazać się bardzo istotne i w tym przypadku można skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: