Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018
2018-05-24 12:53
Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2018 © lisssbetha - Fotolia.com
Jak prezentują się finanse gospodarstw domowych w Polsce?
Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowsze badanie sytuacji na rynku consumer finance. Ostatnia odsłona cyklicznego opracowania KPF i IRG SGH dowodzi, że Polacy są coraz bardziej otwarci na zakup dóbr trwałych i finansowanie go za pomocą kredytu. W II kwartale br. wskazówka Barometru Rynku Consumer Finance pokazała 58,4 punktu, wobec 57,2 w poprzednich trzech miesiącach. To już 13 kwartał z rzędu ze wskazaniem powyżej 50 punktów.
Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2018
Informacje, które napływają do nas z sektora finansowego dowodzą coraz lepszej sytuacji w obrębie zainteresowania Polaków kredytami konsumpcyjnymi. Okazuje się, że w marcu tego roku zadłużenie konsumpcyjne gospodarstw domowych podskoczyło o 7% rdr, co jest największym wzrostem od niemal roku. Na tym jednak nie koniec pozytywnych wieści - bieżące wskazanie Barometru (58,4 pkt.) dowodzi, że w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnego przyspieszenia.Przypomnijmy, konstrukcja Barometru Rynku Consumer Finance bazuje na sytuacji w czterech obszarach charakteryzujących się silnym oddziaływaniem na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Obszary te uwzględniają:
- wpływ czynników demograficznych na rynek,
- popyt na zakupy dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu,
- niepewność związaną z sytuacją finansową
- oraz wykluczenie z rynku kredytowego.
– Udział takich gospodarstw, szacowany na podstawie wyników badania Barometr Rynku Consumer Finance, wzrósł z 18,1% do 18,5% ogółu. W kontekście historycznym poziom wykluczenia znajduje się jednak wciąż poniżej długookresowej średniej, co wskazuje na dobre perspektywy rynku – wyjaśnia dr hab. Piotr Bialowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF w zakresie realizacji badania.
fot. mat. prasowe
Barometr Rynku Consumer Finance
Tendencje w pozostałych dwóch obszarach wchodzących w skład Barometru są już jednak jednoznacznie pozytywne. Drugi kwartał z rzędu poprawia się sytuacja w obszarze popytu na dobra trwałe oraz skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych. W tym obszarze motorem wzrostu w ostatnich miesiącach był wzrost popytu na przeprowadzenie remontu, a także wzrost skłonności do finansowania remontu ze środków kredytowych. Kredyt na remont, obok kredytu na dobra trwałe, jest obecnie jednym z dwóch głównych celów zadłużania się polskich gospodarstw domowych. W bieżącym badaniu wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki osiągnął najwyższy poziom w historii, czyli od 2000 roku.
Przeczytaj także:
Rekordowa inflacja uderza w finanse Polaków
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)