EKUZ nigdy nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego
2018-07-02 00:44
EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: EKUZ to nie polisa turystyczna
Usługi nierefundowane przez publiczną służbę zdrowia w danym kraju
Wybierając się na zagraniczne wakacje, warto zdawać sobie sprawę, że w większości krajów Starego Kontynentu funkcjonuje zasada współfinansowania opłat za opiekę medyczną. To oznacza, że pacjent musi z własnej kieszeni wyłożyć pieniądze na np. wizytę stomatologiczną, odwiedziny u lekarza pierwszego kontaktu, pobyt w szpitalu (częściowo), transport medyczny czy konsultacje w gabinecie specjalisty. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od regulacji funkcjonujących w danym państwie. I tak np., w Hiszpanii za badanie krwi płaci się około 30 euro, tygodniowy pobyt w greckim szpitalu to ok. 1400 euro, a wizyta u cypryjskiego specjalisty - ok. 40 euro.
Tylko ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie nierefundowane opłaty w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, takie jak hospitalizacja, badania, operacje, zabiegi, wizyty ambulatoryjne, konsultacje specjalistyczne, zakup leków, środków medycznych i transport sanitarny.
- Na terenie Europy podróżujący mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę medyczną, przede wszystkim w sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia i życia. Transport powrotny do kraju, leczenie w prywatnych placówkach, zakup leków czy koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany, a nie są to małe sumy. Pokrycie tych kosztów może zapewnić ubezpieczenie podróżne - mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. marketingu i e-commerce rankomat.pl
Leczenie prywatne
Karta EKUZ uprawnia do skorzystania ze świadczeń w sytuacjach nagłych tylko w placówkach, należących do systemu publicznego. W kurortach turystycznych często znajdują się wyłącznie prywatne przychodnie lub szpitale. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia może nie być czasu na poszukiwanie publicznej placówki. Skorzystanie z usług prywatnej przychodni może natomiast skutkować koniecznością pokrycia kosztów udzielonej pomocy przez turystę.
W przypadku posiadania ubezpieczenia turystycznego ubezpieczyciel pokrywa wszystkie opłaty do wysokości sumy gwarantowanej.
Sporty ekstremalne i koszty ratownictwa
Uprawianie sportów ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia kontuzji lub wypadku. EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej pomocy w takich przypadkach. W większości krajów europejskich koszty ratownictwa pokrywa poszkodowany, a każda akcja ratownicza może kosztować nawet 5000 euro. W niektórych krajach EKUZ nie obejmuje skutków uprawiania sportów ekstremalnych.
W ramach polisy turystycznej można wybrać ubezpieczenie kosztów ratownictwa oraz wariant z rozszerzeniem o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych. Wszystkie finansowe konsekwencje kontuzji i wypadków podczas aktywności w trakcie wyjazdu, zostaną pokryte przez towarzystwo.
Transport powrotny do kraju
EKUZ nigdy nie pokrywa kosztów powrotu do kraju. Zarówno przewiezienia chorego specjalistyczną karetką pogotowia, śmigłowcem czy samolotem sanitarnym, jak i sprowadzenia zwłok z zagranicy. Polskie placówki konsularne mogą zaoferować pomoc w organizacji powrotu, ale wszystkie koszty z nim związane, poszkodowany lub jego rodzina będą musieli pokryć samodzielnie. Przykładowe koszty:
- lot rejsowy z dodatkowym miejscem na złamaną nogę z Francji – 1000–3000 euro,
- ambulans z Austrii z asystą lekarza – ok. 2500 euro,
- transport komercyjnymi liniami lotniczymi z Chorwacji – 2000–5000 euro.
fot. mat. prasowe
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia towarzystwo zorganizuje transport powrotny do kraju osoby zdrowej, chorej lub sprowadzanie zwłok. Opłacone zostaną wszystkie koszty aż do wysokości sumy gwarantowanej.
Nieszczęśliwy wypadek kradzież, inne problemy za granicą
EKUZ zapewnia tylko częściowe wsparcie w przypadku problemów ze zdrowiem. Poszkodowany nie otrzyma wsparcia związanego z organizacją przyjazdu bliskich, pomocy w razie kradzieży dokumentów czy problemów z prawem. Pełne wsparcie zapewni tylko polisa turystyczna.
fot. mat. prasowe
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji utraty zdrowia. OC w życiu prywatnym jest finansowym zabezpieczeniem w razie spowodowania wypadku i konieczności wypłacenia odszkodowania osobom trzecim. Ubezpieczenie może objąć ochroną także bagaż i sprzęt sportowy. Ubezpieczyciel zajmuje się organizacją przyjazdu bliskich, a także zapewnia opiekę małoletnim dzieciom na czas pobytu opiekuna w szpitalu. Ubezpieczony może liczyć na wsparcie specjalistów tłumacza, lekarza i prawnika. Kompleksowa pomoc za granicą dostępna jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
fot. mat. prasowe
Uważaj, choroby przewlekłe wymagają dodatkowej ochrony
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)