Mamy niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego
2018-07-18 10:32
Jakie jest nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego? © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Santander Bank Polska: co 2. Polak bez oszczędności
Przed nami Indeks Bezpieczeństwa Finansowego. Badanie zlecone instytutowi Kantar Millward Brown przez Nest Bank zrealizowano w czerwcu br. Jego autorzy przyjrzeli się reprezentatywnej grupie Polaków, sprawdzając i przekonania i postawy odnośnie bezpieczeństwa finansowego. Celem Indeksu było zbadanie, czy Polacy czują komfort finansowy, czy obawiają się o swoją przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe. To pierwsza, ale - jak zapowiedziano - nie ostatnia fala tego badania.Bezpieczeństwo finansowe jest dla polskich rodzin jedną z najważniejszych wartości. Jako bank chcemy dobrze rozumieć i wspierać tę potrzebę w każdym momencie życia naszego klienta – mówi Bartłomiej Babicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej w Nest Banku.
Czym dla Polaków jest „bezpieczeństwo finansowe”?
Co rozumiemy pod pojęciem bezpieczeństwa finansowego? Nie jest dużym zaskoczeniem to, że 70% respondentów kojarzy się ono ze stałą pracą. Na kolejnej pozycji, z 63% wskazań, uplasowało się posiadanie oszczędności. Co dość interesujące, zaledwie co 10. z badanych wskazał na inwestycje (akcje, fundusze, obligacje)
fot. mat. prasowe
Bezpieczeństwo finansowe - z czym je kojarzą Polacy?
Poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków
Z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wynika, że jedynie połowa Polaków ma poczucie bezpieczeństwa finansowego (52%). Ponad 21% z nas deklaruje, że nie czuje się bezpiecznie ze swoimi finansami, a 27% wstrzymuje się od odpowiedzi. Co ciekawe, najwyższy wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mają mieszkańcy dużych miast (63%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (57%). Zdecydowanie najmniejszy odsetek osób deklarujących poczucie bezpieczeństwa finansowego odnotowano w grupie osób mieszkających w średniej wielkości miastach (od 100 do 500 tys. mieszkańców) (43%).
Obawa o finansową przyszłość
O swoją finansową przyszłość obawia się 41% Polaków. Co ciekawe w tym aspekcie znacznie bardziej pesymistyczne są kobiety – aż 46% z nich deklaruje, że obawia się o finansową przyszłość. W grupie mężczyzn zdania były znacznie bardziej podzielone - 35% Panów obawia się o swoją przyszłość, 29% nie ma zdania, a ponad 36% nie ma obaw.
Poczucie bezpieczeństwa a kwota oszczędności
Ile pieniędzy potrzebuje Polak, aby czuć się zabezpieczonym finansowo? Tutaj zdania są podzielone – 1/3 badanych (33%) deklaruje, że aby czuć się zabezpieczonymi finansowo potrzebują oszczędności w kwocie powyżej 10 pensji. Nieco mniejsza grupa (30%) uważa, że dla poczucia bezpieczeństwa finansowego wystarczyłyby im oszczędności w wysokości 3-5 pensji, a dla 17% badanych wystarczą środki w wysokości 1-2 pensji. Najbardziej zaskakuje fakt, że 7% Polaków deklaruje, że nie potrzebuje czuć się zabezpieczonymi finansowo.
Bezpieczeństwo pieniędzy w banku
Ponad 3/4 respondentów ma poczucie, że ich pieniądze są w banku całkowicie bezpieczne. Jedynie 8% Polaków uważa, że ich pieniądze nie są bezpieczne w banku.
fot. Nest Bank
Czy masz poczucie bezpieczeństwa finansowego?
Na poczucie bezpieczeństwa finansowego wpływa bardzo wiele czynników, od sytuacji gospodarczej kraju po indywidualne cechy każdego z nas. Jednak największą moc sprawczą w zakresie edukowania polskich rodzin w tym obszarze mają polskie banki. To my jako instytucje zaufania publicznego obracamy pieniędzmi Polaków i uczestniczymy w zarządzaniu ich codziennymi domowymi budżetami. Mamy więc najwięcej okazji i narzędzi, aby wspierać Polaków w rozumieniu swoich finansów i budowaniu swojego codziennego bezpieczeństwa finansowego – podsumowuje Bartłomiej Babicz z Nest Banku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)