eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKomisja Europejska bada rynek kredytów konsumenckich

Komisja Europejska bada rynek kredytów konsumenckich

2018-08-16 10:49

Komisja Europejska bada rynek kredytów konsumenckich

Kredyt © vege - Fotolia.com

Na to, w jakim kierunku podąża dziś europejski rynek kredytów konsumenckich, wpływ wywiera przede wszystkim popyt zgłaszany przez klientów, ale również coraz większa konkurencja oraz rosnące grono podmiotów oferujących usługi finansowe. Nie bez znaczenia jest zataczający dziś szerokie kręgi postęp technologiczny, w tym dynamika rozwoju branży FinTech. Intensywnie zmieniające się realia to jeden z powodów, dla którego prawodawcy dokonują okresowych przeglądów rynku. Tego rodzaju działania w zakresie kredytu konsumenckiego zapowiedziała ostatnio Komisja Europejska.

Przeczytaj także: KE analizuje opinie o regulacjach kredytu konsumenckiego

Przypomnijmy, regulująca rynek kredytów konsumenckich Dyrektywa z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki (2008/48/EC), zwana zwyczajowo Dyrektywą CCD, obowiązuje już przeszło dekadę. W dynamicznie zmieniających się realiach jest to szmat czasu. Do tego podkreślić należy, że powstała ona w okresie przedkryzysowym. Przez ten czas rynek kredytów konsumenckich uległ znacznym przeobrażeniom. Wystarczy wspomnieć tu chociażby całą gamę nowych produktów i usług finansowych czy też nowoczesne sposoby zawierania i obsługi umów kredytowych. Zmiany te w dość oczywisty sposób pociągają za sobą konieczność zmiany przepisów.

Zapowiedziana właśnie inicjatywa Komisji Europejskiej nie jest jednak pierwszym jej działaniem podejmowanym w obszarze kredytu konsumenckiego. Już w maju 2014 r. opublikowano pierwszy raport z przeglądu implementacji i stosowania Dyrektywy CCD. Komisja uznała wówczas, że musi aktywnie przyglądać się stosowaniu Dyrektywy w poszczególnych krajach członkowskich UE.
– Komisja Europejska dostrzega, że rozwój cyfrowego rynku usług finansowych wiąże się z korzyściami i zagrożeniami, zarówno dla kredytodawców, jak i kredytobiorców. W tym świetle zapowiedziała ewaluację obowiązujących przepisów w obszarze kredytu konsumenckiego, biorąc pod wzgląd w szczególności efektywność obecnych rozwiązań prawnych, ich spójność z innymi regulacjami dotyczącymi rynku detalicznych usług finansowych czy adekwatność przepisów Dyrektywy do współczesnych problemów i potrzeb – wskazuje mec. Szymon Dejk z Departamentu Prawno – Legislacyjnego KPF.

fot. vege - Fotolia.com

Kredyt

Komisja Europejska dostrzega, że rozwój cyfrowego rynku usług finansowych wiąże się z korzyściami i zagrożeniami, zarówno dla kredytodawców, jak i kredytobiorców.


Przegląd przepisów Dyrektywy będzie obejmował zmiany jakie zaszły na rynku od 2008 r. oraz obciążenia i korzyści wynikające z obecnych przepisów dla poszczególnych jego uczestników, w tym ich wpływ na prowadzenie biznesu, ochronę konsumentów i funkcjonowanie organów państwa.
– Funkcjonowanie Dyrektywy CCD zostanie zbadane na poszczególnych etapach kreacji rynku kredytowego, tj. od projektowania i dystrybucji produktów kredytowych, przez ich sprzedaż łączoną z innymi produktami i usługami, ocenę zdolności kredytowej, realizację obowiązków informacyjnych, po prawo odstąpienia od umowy, czy prawo do wcześniejszej spłaty. Ponadto Komisja Europejska przyjrzy się także regulacjom krajowym, które mogą być istotne w kontekście sprzedaży transgranicznej, a jednocześnie nie są obecnie objęte przepisami Dyrektywy, np. w przedmiocie maksymalnych kosztów kredytu konsumenckiego. Dla przypomnienia, to ostatnie ograniczenie funkcjonuje już w Polsce, co nie jest standardem na wszystkich rynkach europejskich – mówi mec. Marcin Czugan, Wiceprezes Zarządu KPF.

Proces przeglądu Dyrektywy CCD rozpocznie się formalnie od zainicjowania publicznych konsultacji w tej sprawie, które zostały zapowiedziane na trzeci kwartał 2018 r., a które potrwać mają 12 tygodni. Publikację raportu z konsultacji przewiduje się natomiast wiosną 2019 r. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych będzie brała udział w tych konsultacjach na każdym ich etapie. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi Komisja będzie decydować o kierunku i zakresie ewentualnych zmian w obowiązującym prawie, co następnie może wiązać się z koniecznością ich implementacji do polskiego porządku prawnego i tym samym nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: