Kredyt dla spółki - jakie wymagania należy spełnić?
2018-08-16 12:29
Kredyt dla spółki - jakie wymagania należy spełnić? © Michail Petrov - Fotolia.com
Dane Związku Banków Polskich potwierdzają, że najpopularniejszym wśród polskich przedsiębiorstw zewnętrznym źródłem finansowania działalności pozostają kredyty. Jak wynika z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych”, korzysta z nich przeszło połowa średnich firm i dwa spośród pięciu małych przedsiębiorców. W minionym roku banki udzieliły firmom kredytów o wartości 366 mld zł. Uzyskanie finansowania nie jest jednak proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, jeśli stara się o nie spółka.
Przeczytaj także: Gdzie po konto firmowe z dodatkowymi usługami?
Brak straty w rozliczeniu rocznym oraz długów w US i ZUS
W błędzie jest ten, kto myśli, że w staraniach o kredyt firmowy wystarczy udowodnić bankowi, że biznes nie przynosi strat. W praktyce najczęściej okazuje się, że firma, która chce zyskać dodatkowe pieniądze, musi spełnić cały szereg dodatkowych warunków.
- Jednym z dokumentów wymaganych przez banki do wyliczania zdolności kredytowej przedsiębiorcy, jest jego PIT za ubiegły rok. Jeżeli widnieje na nim strata w przychodzie większa niż 5 proc., to należy się liczyć z odmową udzielenia kredytu. Dla banków finansowanie takiego przedsiębiorstwa jest ryzykowne. Podobnie jest z firmami, które zawieszają swoją działalność. Banki traktują ponowne rozpoczęcie działalności jako nową datę rozpoczęcia jego funkcjonowania na rynku. W związku z tym staż krótszy niż 12 miesięcy jest uważany przez nie za krótki do prawidłowego wyliczenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.
fot. Michail Petrov - Fotolia.com
Kredyt dla spółki - jakie wymagania należy spełnić?
O zdolności kredytowej firmy przesądza kilka czynników, w tym m.in. sposób, w jaki wnioskująca o kredyt firma rozlicza się z fiskusem. Najmniej wiarygodni są dla banków ryczałtowcy, którym niektóre z instytucji w ogóle nie udzielą finansowania. Nie bez znaczenia jest także rodzaj wykonywanej działalności – szczególne problemy z otrzymaniem kredytu mają branże budowlane oraz transportowe. Dyskwalifikujące może być również posiadanie zaległości w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS. Jeżeli starający się o kredyt zalega z płatnościami, to aby otrzymać kredyt musi je jak najszybciej spłacić lub dogadać się z instytucjami, żeby zgodziły się rozłożyć należność na raty. W przeciwnym razie bank może wydać negatywną decyzję, szczególnie jeśli przedsiębiorca stara się o wyższą kwotę kredytu.
Przydatne linki:
Kredyty dla firm
W spółce z o.o. badana jest także zdolność kredytowa udziałowców
Spółka z o.o., zanim w ogóle zacznie ubiegać się o kredyt, musi uzyskać zgodę Rady Nadzorczej Spółki. Przy niskich kwotach kredytu, nieprzekraczających połowy kapitału zakładowego, decyzję może podjąć jedynie prezes zarządu, jeśli jednak kwoty są wyższe – niezbędna będzie zgoda wszystkich członków zarządu lub wspólników. Problemy z uzyskaniem finansowania może powodować również udzielanie spółce pożyczek przez udziałowców, a także pojawiający się wymóg poręczenia wekslowego udziałowców. Co ważne, w przypadku spółki z o.o., w procesie kredytowym badana jest zarówno zdolność kredytowa firmy, jak i udziałowców.
- W przypadku spółki komandytowej, problemem w uzyskaniu kredytu może być fakt, że udziałowcem jest inna firma. W związku z tym, dotarcie do beneficjenta rzeczywistego jest utrudnione, w szczególności, gdy udziałowców jest wielu. Właściciele takiej spółki ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania finansowe własnym majątkiem. W przeciwieństwie do spółki z o.o., w razie kłopotów, to oni będą musieli pokryć wszelkie należności – dodaje Paweł Mazur.
Przeczytaj także:
Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)