3 ważne pytania o ubezpieczenie szkolne
2018-08-30 12:51
Uczennice © JenkoAtaman - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie szkolne. Co warto o nim wiedzieć?
Przede wszystkim warto podkreślić, że - wbrew temu, co zwykła sądzić ciągle jeszcze pokaźna rzesza rodziców - ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. To wyłącznie od opiekuna dziecka zależy, czy zdecyduje się je objąć grupową ochroną, wykupi mu polisę na własną rękę czy też w ogóle zrezygnuje z ubezpieczenia.Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii ubezpieczenia szkolnego warto przyjrzeć się bliżej jego ofercie, sprawdzając w ten sposób, czy jest ona w ogóle opłacalna. O co pytać?
1. Ile wynosi suma ubezpieczenia?
Szkoły bardzo chętnie mówią o tym, jak niska jest składka za ubezpieczenie. Często jednak nie wspominają o tym, że niska opłata za polisę wiąże się z bardzo niską sumą ubezpieczenia – zauważa Katarzyna Butkiewicz z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Tymczasem suma polisy jest sprawą kluczową, ponieważ bezpośrednio wpływa na wysokość ewentualnego odszkodowania. Rodzice sumę ubezpieczenia sprawdzają zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy po wypadku dziecko otrzyma zaledwie kilkaset złotych za złamaną rękę. To już jednak nieco za późno.
Dlatego najlepiej od razu na pierwszym szkolnym zebraniu zapytać, jaka jest suma ubezpieczenia proponowanej polisy. Pamiętaj przy tym, że uszczerbek na zdrowiu dziecka po wypadku często jest wyceniany zaledwie na kilka procent. Suma ubezpieczenia powinna więc być taka, by nawet 5% z niej było już kwotą mogącą dać rzeczywiste wsparcie po zdarzeniu.
fot. JenkoAtaman - Fotolia.com
Uczennice
2. Jakie są wyłączenia odpowiedzialności?
Kolejną rzeczą, o którą warto się zapytać przed podpisaniem umowy, są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do nieszczęśliwego wypadku.
Każda polisa zawiera choć kilka wyłączeń odpowiedzialności – podkreśla Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl. - Problemem nie jest więc sam fakt występowania takich wykluczeń w umowie, lecz ich liczba i rodzaj. Niektóre szkolne ubezpieczenia mają bardzo długą listę wyłączeń lub też wykluczenia są na tyle ogólne, że w praktyce można je zastosować do wielu sytuacji.
Kompletną listę wyłączeń odpowiedzialności zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jeśli poprosisz o ich okazanie, szkoła ma obowiązek Ci je przedstawić. Niestety mało który z rodziców korzysta z tego.
3. Czy polisa oferuje dodatkowe świadczenia?
Standardowe szkolne NNW oferuje świadczenie za uszczerbek na zdrowiu będący wynikiem nieszczęśliwego wypadku (nie ma przy tym znaczenia, gdzie doszło do tego wypadku. Szkolne NNW chroni dziecko zarówno na lekcji, jak i na podwórku, a także na wakacjach). Niektóre polisy proponują jednak także dodatkowe usługi, takie jak np. zwrot kosztów leków, zorganizowanie wizyty lekarza, świadczenie za pobyt w szpitalu.
Warto dowiedzieć się, czy grupowa polisa proponowana przez szkołę Twojego dziecka zawiera dodatkowe świadczenia, a jeśli tak to jakie dokładnie.
Więcej ciekawych i przydatnych usług oferuje zwykle indywidualne NNW, które dodatkowo można zwykle zawrzeć na wyższą sumę. Dlatego jeśli warunki szkolnej polisy Ci nie odpowiadają, zastanów się nad samodzielnym wybraniem ubezpieczenia dla dziecka – podsumowuje Katarzyna Butkiewicz.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)