eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNadchodzi ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

Nadchodzi ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

2018-09-28 13:07

Nadchodzi ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń wchodzi w życie © Worawut - Fotolia.com

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma dostosować rodzimy porządek prawny do przepisów przyjętej w styczniu 2016 roku unijnej dyrektywy 2016/97 (tzw. IDD). Nowe regulacje zaczną obowiązywać już 1 października. Zmiany, które przyniosą, mają umocnić pozycję konsumentów i dokonać rewolucji na rynku ubezpieczeń. W trakcie zakupu ubezpieczenia klient będzie miał prawo dowiedzieć się o kupowanym produkcie kompletnie wszystkiego, włączając w to nawet wysokość prowizji pobieranej przez pośrednika.

Przeczytaj także: Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?

O zmianach, jakie przyniesie wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
– „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń nakłada szerokie obowiązki informacyjne na wszystkich dystrybutorów ubezpieczeniowych, czyli na agentów, brokerów i pracowników towarzystw. Dystrybutor będzie musiał między innymi szczegółowo zbadać potrzeby klienta, a następnie przedstawić i porównać dostępną ofertę produktową. Ubezpieczenia są często materią trudną do zrozumienia dla wielu ludzi, dlatego tak ważna jest rola dystrybutora, czyli sprzedawcy, jako konsultanta i doradcy. My w takim modelu działamy od lat, teraz będzie to wymagane ustawowo i przyczyni się do większego zrozumienia produktów przez konsumentów co będzie bardzo pozytywnym bodźcem dla całego rynku – tłumaczy.

fot. Worawut - Fotolia.com

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń wchodzi w życie

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń nakłada szerokie obowiązki informacyjne na wszystkich dystrybutorów ubezpieczeniowych, czyli na agentów, brokerów i pracowników towarzystw.


Dodatkowo zgodnie z ustawą, agenci, brokerzy i zakłady ubezpieczeń będą zobowiązani do udzielania szczegółowych informacji na temat samego produktu, a także dystrybutora ubezpieczenia. Konsument będzie mógł m.in. dowiedzieć się, jak wygląda wynagrodzenie dystrybutora – czy otrzymuje honorarium czy prowizję zawartą w składce płaconej przez klienta. Ponadto agent będzie zobowiązany poinformować, czy pracuje na rzecz jednego ubezpieczyciela czy wielu – i jakich. Ustawa przewiduje także obowiązek dodatkowych szkoleń dla każdego agenta w wymiarze przynajmniej 15 godzin rocznie. –
„Złożoność wchodzącej w życie ustawy i nakładanych przez nią obowiązków stawia niemałe wyzwanie przed dystrybutorami ubezpieczeń. Z jednej strony wzmocnienie ochrony klientów to bez wątpienia krok w dobrą stronę, jednak wielu pośrednikom, szczególnie tym nieposiadającym odpowiedniego zaplecza organizacyjnego, trudno będzie sprostać temu wyzwaniu. W tym upatrujemy szanse dla dużych multiagencji i dobrze przygotowanych i wyszkolonych doradców – dodaje Maciej Kuczwalski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: