eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweMaszyny budowlane w leasing czy na kredyt?

Maszyny budowlane w leasing czy na kredyt?

2018-10-10 09:08

Maszyny budowlane w leasing czy na kredyt?

Koparki i spychacze w leasing czy na kredyt? © Stanislav - Fotolia.com

Wprawdzie popyt na usługi budowlane właściwie nie maleje, to jednak nie można powiedzieć, że sytuacja ekonomiczna całej branży prezentuje się dobrze. Problemem firm z tego sektora jest dziś m.in. niedobór rąk do pracy oraz rosnące ceny materiałów. Firmy, które już kilka lat temu wygrały przetargi na długoterminowe inwestycje i nie zakontraktowały sobie możliwości zmiany wynagrodzenia, dziś np. mogą mieć problemy z pozyskaniem środków na zakup niezbędnych maszyn. Rozwiązaniem może być skorzystanie z kredytu. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Przeczytaj także: 4 obszary działania branży leasingowej

Branża wysokiego ryzyka


Firmy budowlane powinny mieć świadomość, że w świadomości większości banków funkcjonują jako podmioty wysokiego ryzyka, a to oznacza, że w ich przypadku proces kredytowy będzie dość skomplikowany i wiązać się będzie z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów oraz wpłatą wkładu własnego.
- Należy jednak pamiętać, że banki do każdego przypadku podchodzą indywidualnie. Jeżeli nie mamy straty na PIT oraz zaległości w ZUS-ie lub Urzędzie Skarbowym, to banki zupełnie inaczej będą podchodziły do takiego wniosku o kredyt, nawet jeśli firma należy do branży budowlanej. Co prawda niezbędne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, jednak kredyt ma swoje zalety, np. długi okres kredytowania, przez co miesięczna rata jest stosunkowo niska. Nie należy także zapominać o tym, że w przeciwieństwie do leasingu, maszyna, na którą wzięliśmy kredyt, od razu staje się własnością firmy. Wybór finansowania powinien więc być dopasowany do indywidualnej sytuacji i planów przedsiębiorstwa, nie sposób uogólnić, który sposób jest dla branży budowlanej korzystniejszy – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

fot. Stanislav - Fotolia.com

Koparki i spychacze w leasing czy na kredyt?

Firmy leasingowe chętnie finansują maszyny budowlane ze względu na łatwą zbywalność tego typu przedmiotów.


Finansowanie używanych maszyn – leasing vs. kredyt


Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku finansowania maszyn używanych, którymi interesują się zwłaszcza te przedsiębiorstwa budowlane, którym zależy na oszczędnościach. Tu banki - ze względu na spore ryzyko - pożyczają pieniądze z dość dużą dozą ostrożności. Często zabezpieczają się wyższym wkładem własnym lub ustalają krótszy okres kredytowania. W takiej sytuacji korzystniejszy może okazać się leasing, co dostrzegają już polscy przedsiębiorcy – według danych ZPL, tylko w I połowie roku o 21 proc. wzrosła wartość maszyn i urządzeń sfinansowanych przez branżę leasingową w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.
- Firmy leasingowe chętnie finansują maszyny budowlane ze względu na łatwą zbywalność tego typu przedmiotów. Na polskim rynku jest wiele przedsiębiorstw budowlanych, więc obrót maszynami jest dość płynny. Należy jednak pamiętać, że w celu wyleasingowania takiej maszyny, leasingobiorca musi posiadać odpowiednią zdolność oraz dobrą historię kredytową w BIK. W przypadku sprzętu starszego wymagania firm leasingowych będą oczywiście wyższe, jednak finansowanie ich jest możliwe i firmy chętnie z takiej opcji korzystają. Oprócz niższego kosztu takiej maszyny, przedsiębiorcy doceniają także walory techniczne starszych maszyn, np. dłuższy czas pracy, których nie posiada nowy sprzęt. Nasi klienci korzystali u nas z finansowania wielu różnych sprzętów, najczęściej są to spychacze gąsienicowe, koparko-ładowarki, koparki gąsienicowe oraz żurawie wysięgnikowe i były to przedmioty zarówno nowe, jak i po wieloletnim użytkowaniu. Jesteśmy w stanie sfinansować nawet bardzo nietypowy sprzęt – dodaje Mikołaj Górski z ANG Biznes.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: maszyny budowlane, leasing maszyn, leasing

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: