Banki chętnie finansują inwestycje w nieruchomości w Polsce
2018-10-15 13:09
Banki chętnie finansują inwestycje w nieruchomości © Mahi - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości chętnie finansowane przez polskie banki
Przed nami 9. już odsłona badania „Property Lending Barometer 2018”, które tym razem objęło swym zasięgiem 70 instytucji finansowych reprezentujących 14 krajów Europy. Czego dowodzi? Okazuje się, że badane banki z optymizmem oceniają swoją działalność w zakresie finansowania projektów nieruchomościowych. I wprawdzie respondenci są przekonani, że w kolejnych latach trend wzrostowy doczeka się kontynuacji, to jednak nie można zapominać o lokalnych czynnikach, które wpływają na rynki poszczególnych krajów.Niższa wartość inwestycji w Europie
W pierwszej połowie br. całkowita wartość inwestycji zmniejszyła się o niemal 1/5 rdr (19%), osiągając poziom 110 mld euro. To najskromniejszy rezultat, jaki odnotowano na przestrzeni ostatnich 4 lat. Spadek wartości inwestycji w pierwszej połowie roku odnotowano w Europie trzeci rok z rzędu. Podczas gdy Niemcy i Wielka Brytania nadal przyciągały ponad połowę całkowitego wolumenu transakcji w Europie w pierwszej połowie 2018 r., największe wzrosty odnotowano w Polsce i Irlandii.
Pomimo ogólnego spadku zaobserwowanego w Europie, wielkość inwestycji w Polsce wzrosła do poziomu 3,3 mld euro w pierwszej połowie 2018 r., względem 1,5 mld euro w pierwszej połowie 2017 r. Wartość polskich inwestycji stanowi 58% całkowitej wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2018 r. – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.
Biorąc pod uwagę oczekiwania banków działających w Polsce względem wielkości całego portfela kredytów na rynku nieruchomości, 40% ankietowanych spodziewa się wzrostu liczby inwestycji w kolejnych 12-18 miesiącach. Taka sama liczba respondentów nie przewiduje żadnych zmian, natomiast 20% respondentów spodziewa się spadku liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości.
Europejskie banki najchętniej finansują budowę inwestycji mieszkaniowych
Podobnie jak w poprzedniej edycji badania, najbardziej preferowaną klasą aktywów w Europie są inwestycje dokonywane w rozwój rynku mieszkaniowego. Jednak w Polsce zainteresowanie finansowaniem inwestycji mieszkaniowych pozostaje na niskim poziomie.
Jedynie finansowanie budowy nieruchomości hotelowych w Polsce było niższe, niż finansowanie nowych inwestycji mieszkaniowych. Banki działające na polskim rynku zdecydowanie preferują finansowanie budowy nieruchomości biurowych, w których stosunek ryzyka do potencjalnych zysków jest postrzegany jako korzystniejszy – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.
fot. mat. prasowe
Klienci nadaktywni (w tys.) – obsługujący 10 lub więcej zobowiązań w sektorze bankowym i pożyczkowym
Coraz mniej zagrożonych kredytów w Europie Środkowo-Wschodniej
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej można zauważyć coraz większy udział regularnie spłacanych kredytów w bankowych portfelach. Stopniowo obserwowany jest trend coraz mniejszego udziału zagrożonych kredytów, które negatywnie wpływają na kondycję finansową banków.
Kiedy w 2010 r. po raz pierwszy przeprowadzaliśmy badanie, wszystkie przebadane kraje w Europie Środkowo-Wschodniej miały w portfelach bankowych mniej niż 85% udział kredytów spłacanych w terminie. W tym roku już większość banków działających w poszczególnych państwach w regionie posiada ponad 85% takich kredytów – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.
Ankietowani przedstawiciele banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zaczynają dostrzegać coraz większą konkurencję w globalnych bankach komercyjnych. Z kolei dla pozostałych ankietowanych w Europie krajów, największym wyzwaniem są ubezpieczyciele oraz fundusze emerytalne.
O RAPORCIE
Raport pt. „Property Lending Barometer 2018” został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 70 instytucji finansowych działających w sektorze nieruchomości w 14 krajach Europy. Przedstawiciele wiodących instytucji finansowych przedstawili podczas pogłębionych wywiadów swoje opinie na temat kluczowych kwestii związanych z kredytowaniem nieruchomości. Uwzględnione w badaniu kraje podzielono na dwie kategorie: gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry) oraz pozostałe europejskie gospodarki (Austria, Cypr, Holandia, Irlandia, Szwecja). Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj-lipiec 2018 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)