Rynki finansowe 22-28.05.2006
2006-05-29 12:38
Przeczytaj także: Rynki finansowe 15-21.05.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Wyprzedaż na rynku akcji ominęła rynek długu, choć ostanie pięć sesji przyniosło lekki spadek cen polskich obligacji. Rentowności, w zależności od okresu do wykupu, wzrosły maksymalnie o 10 punktów bazowych (obligacje 10-letnie w piątek osiągnęły poziom 5,30 proc., 2-letnie – 4,44 proc.). Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało z sukcesem całą ofertę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1,00 mld PLN.
Zagraniczne rynki
Ostatni tydzień przyniósł bardzo niewielkie zmiany na amerykańskim rynku długu. Rentowność 10-letnich papierów zmniejszyła się o 1 punkt bazowy do poziomu 5,05 proc. Inaczej wyglądała sytuacja na rynku europejskim, gdzie kolejny tydzień z rzędu obserwowano silne wzrosty. W sytuacji korekty na rynkach akcji wzrosło zainteresowanie papierami dłużnymi, co przyniosło spadek rentowności 10-letnich niemieckich "bundów" o 10 punktów do poziomu 3,88 proc..
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym tygodniu korekta indeksów została pogłębiona i przybrała dawno nienotowane rozmiary. Indeks WIG20 stracił 4,99 proc. i spadł do poziomu 2 880,16 pkt. W ciągu tygodnia straty były nawet większe i indeks atakował pozom 2 700 pkt. Najwięcej z indeksów stracił indeks najmniejszych spółek WIRR, który dotąd rósł najszybciej. W ciągu tygodnia straty wyniosły 11,16 proc. - była to największa korekta w tak krótkim czasie na tym indeksie od 1998 r. Za mocnymi spadkami w głównej mierze stały zagraniczne fundusze inwestujące na "emerging markets", z których w ciągu ostatnich 2 tygodni wypłynęło 5 mld USD (na Polskę przypadło 200 mln USD). Również nasze OFE zmniejszyły zaangażowanie w akcje o blisko 500 mln PLN. W większości funduszy udział akcji był daleki od maksymalnie dozwolonych poziomów, co oznaczało wstrzymanie napływu gotówki na parkiet przez zarządzających którzy, przewidzieli korektę.
Obecna trwająca korekta rozpoczęła się od mocnych spadków na rynku surowców, a szczególnie miedzi. W końcówce minionego tygodnia miedź jednak powróciła do wzrostów, kończąc tydzień powyżej 8 tys. USD za tonę. Również na zachodnich parkietach atmosfera nieco się ociepliła. Saldo wpłat do funduszy inwestycyjnych w piątek było już większe od umorzeń. Wszystko to w połączeniu ze szczytem wskaźnika ATR (zmienność notowań), którego szczyt z reguły oznacza punkty zwrotne, oraz mocnym wyprzedaniem rynku, może zwiastować mocniejsze odbicie w nadchodzącym tygodniu.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane