eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolskie indeksy giełdowe - listopad 2018

Polskie indeksy giełdowe - listopad 2018

2018-11-19 09:10

Polskie indeksy giełdowe - listopad 2018

Polskie indeksy giełdowe - listopad 2018 © yurich84 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Bardzo dużo dzieje się ostatnio na polskim rynku akcji. Spadki w październiku, dynamiczne wzrosty na przełomie października i listopada, a ostatnie dni przynoszące spore przeceny indeksów, głównie za sprawą afery KNF, która odbiła się na notowaniach banków.

Przeczytaj także: Polskie indeksy giełdowe - czerwiec 2018

WIG


Indeks WIG dotarł, a nawet w październiku przebił linię 50% zniesienia Fibo. Z początkiem listopada mieliśmy do czynienia z odreagowaniem spadków, z kolei ostatnie tygodnie wskazują na to (co potwierdza wskaźnik MACD), że nastąpi kontynuacja ruchu spadkowego, przynajmniej do poziomu 54000 punktów. Po przebiciu tego poziomu istnieje spora szansa, że wartość indeksu stopnieje do najbliższej linii wsparcia 48500 punktów.

fot. mat. prasowe

WIG - tygodniowy

Indeks WIG dotarł, a nawet w październiku przebił linię 50% zniesienia Fibo.


Biorąc pod uwagę wykres dzienny można zauważyć, że bardzo silny opór znajduje się w okolicach 58000 punktów. Indeks wielokrotnie traktował ten poziom jako silne wsparcie, a obecnie rola czerwonej linii się odwróciła. Uwzględniając sygnał płynący z wykresu MACD (trend spadkowy), można opierać się na interwale dziennym, gdzie doskonale sprawdza się oscylator stochastyczny. Ostatnie trzy szczyty w trendzie spadkowym wskazał z bardzo dużą dokładnością. Ponadto, na jego podstawie możemy oczekiwać, że najbliższe sesje przyniosą krótkotrwałą korektę wzrostową.

fot. mat. prasowe

WIG - dzienny

Biorąc pod uwagę wykres dzienny można zauważyć, że bardzo silny opór znajduje się w okolicach 58000 punktów.


mWIG40


fot. mat. prasowe

mWIG40 - tygodniowy

Sytuacja na „misiach” nie jest wcale kolorowa, ponieważ spadki były tutaj dużo bardziej dynamiczne, a ewentualne odbicia słabe i krótkotrwałe.


Zerknijmy teraz na indeks średnich spółek. Sytuacja na „misiach” nie jest wcale kolorowa, ponieważ spadki były tutaj dużo bardziej dynamiczne, a ewentualne odbicia słabe i krótkotrwałe. Nadzieję spekulantów może rozbudzić fakt, że na wykresie tygodniowym pojawiła się dywergencja ceny oraz wskaźnika RSI, co jednocześnie zbiega się z linią wsparcia. Spadki odbywają się także na coraz niższym wolumenie.

fot. mat. prasowe

mWIG40 - dzienny

Na wykresie dziennym ze świecą szukać sygnału wzrostowego.


Na wykresie dziennym ze świecą szukać sygnału wzrostowego. Linia wsparcia jest bardzo mocno atakowana i może się okazać, że na dniach zostanie ustanowiony kolejny dołek. Cena idzie jak po sznurku odbijając się od spadkowej linii trendu. Dla chcących spekulować na kontraktach można wykorzystać do tego oscylator stochastyczny. Jego zalety wraz ze znajomością trendu na wyższym interwale są nieocenione. Strzałkami w dół oznaczyłem ostatnie sygnały sprzedaży w oparciu o ten wskaźnik.

sWIG80


fot. mat. prasowe

sWIG80 - miesięczny

Indeks „maluchów” od początku roku stracił już 26%.


Jak dla mnie bardzo niemiłe zaskoczenie tego roku, gdyż po spadkowym roku 2017 wśród małych spółek liczyłem na ich odbicie od linii trendu i kontynuację wzrostów. Tymczasem dzieje się z goła inaczej, indeks „maluchów” od początku roku stracił już 26%. W długim terminie nic nie stoi na przeszkodzie, aby indeks spadł do poziomu około 8500 punktów. Wyhamowanie spadków (o ile nastąpi) zaobserwujemy pewnie w okolicy poziomu 10000 punktów, ze względu na psychologiczną barierę dla inwestorów (okrągły poziom).

fot. mat. prasowe

sWIG80 - dzienny

Wykres dzienny tylko potwierdza, że brak jest argumentów za odwróceniem trendów.


Wykres dzienny tylko potwierdza, że brak jest argumentów za odwróceniem trendów. Dokonując mierzenia Fibo po ostatniej fali spadkowej istnieje jedynie szansa na korektę i powrót w okolice 12500 punktów. Wówczas można dokonać sprzedaży walorów po nieco lepszych cenach, jeżeli jeszcze się tego nie dokonało. Większość wskaźników jest w strefie wyprzedania, a więc rynek wyczekuje bardzo mocno korekty (brak sprzedających). Jeśli nie nastąpi ona przed świętami, czyli w okresie powszechnego na giełdach „Rajdu św. Mikołaja” to… czy w ogóle nastąpi?

Podsumowanie


Polska giełda przechodzi przez falę przecen. Takie „promocje” są okazją dla inwestorów długoterminowych, aby zakupić akcje po bardzo atrakcyjnych cenach. Ile jeszcze potrwają te spadki? Niestety nie da się tego jednoznacznie określić. Biorąc jednak pod uwagę sytuację techniczną to końcówka roku może być wzrostowa ze względu na chęć odreagowania tak silnych przecen, a w nowym roku powinniśmy powrócić do trendu spadkowego. Uważam jednak, że już obecne ceny niektórych spółek są bardzo dobre pod kątem zakupów w długim terminie. Zatem jeśli część z Was posiada wolną gotówkę, warto rozejrzeć się za stabilnymi, dywidendowymi papierami.

Krzysztof Strauchmann,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: indeksy giełdowe, WIG20, mWIG40, sWIG80, GPW

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: