(Nie)proste średnie kroczące
2018-11-22 00:15
Wykresy © carloscastilla - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie - lipiec 2018
Definicja
Proste średnie kroczące są najprostszymi wśród wszystkich średnich. Pisząc „najprostsze” mam na myśli sposób ich wyliczenia, a nie zastosowanie. Prosta średnia krocząca to nic innego, jak średnia cen (zamknięcia, otwarcia, minimum lub maksimum) z ostatnich „n” okresów.
Przykład:
Prosta średnia krocząca z ostatnich 10 dni (tzw. SMA – Simple Moving Avarage) to inaczej 10-dniowa, prosta średnia krocząca. Poniżej zaprezentowany jest wykres KGHM, na którym zastosowano SMA 10-dniową w oparciu o ceny zamknięcia.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. KGHM i 10-dniowa prosta średnia krocząca
Definicja SMA jest zatem bardzo prosta, tak samo zresztą jak jej działanie. Dzięki tej prostocie jest ona dostępna w każdym programie do analizy technicznej, nawet tym najbardziej podstawowym.
Zastosowanie
Wszystkie średnie kroczące, w tym także SMA, mają w zasadzie jedno proste zadanie – wskazać inwestorowi aktualnie trwający trend. Chcę tutaj zwrócić szczególną uwagę na wyrażenie „aktualnie trwający”, gdyż bardzo często inwestorzy twierdzą, że średnia pokazuje „przyszły kierunek” zmiany ceny. NIE. Średnie wskazują obecny trend, a my jedynie możemy zakładać, że utrzyma się on w przyszłości.
Skupmy się jednak już precyzyjnie na naszych SMA. Wiemy już, że wskazują one aktualnie trwający trend na wykresie, dzięki czemu inwestor może podejmować decyzje zgodnie z trwającym trendem. W przypadku wykorzystania pojedynczej SMA na wykresie, inwestor może stworzyć strategię inwestycyjną polegającą na:
- zakupie akcji w momencie przecięcia średniej od dołu przez cenę i zamknięcia się powyżej średniej,
- sprzedaży akcji w momencie przecięcia średniej od góry przez cenę i zamknięcia się poniżej średniej.
Sprawdźmy jak to wygląda na wykresie.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. KGHM i sygnały 10-dniowej średniej kroczącej
W dość krótkim okresie ostatnich 5 miesięcy, przecięcia średniej miały miejsce bardzo wiele razy i bardzo często kończyły się stratą. Pokazuje to jedną bardzo istotną wadę SMA – opóźnienie sygnałów. Opóźnienie ma miejsce w każdym wskaźniku AT, ponieważ każdy wskaźnik bazuje na danych historycznych, ale na szczęście inwestor ma możliwość kontroli nad opóźnieniem i wyboru:
- czy chce otrzymywać bardzo wiele sygnałów, ale z dużym prawdopodobieństwem, że będą one fałszywe,
- czy może chce otrzymywać sygnały rzadziej, ale jednocześnie poprawić ich skuteczność.
Powyższe rozważania to odwieczny dylemat inwestorów i jest to temat na osobny artykuł. Chcąc jednak wskazać różnicę w opóźnieniach sygnałów, sprawdźmy zatem jak wyglądałby wykres przy zastosowaniu SMA 100-dniowej.
Jak widzimy na kolejnym wykresie, sygnałów jest znacznie mniej, gdyż średnia jest bardziej wygładzona i zawiera w swoim wyliczeniu aż 100 wartości ze 100 ostatnich dni. W związku z powyższym, dzienna zmiana ceny nie wpływa tak istotnie na zmianę średniej, jak w przypadku SMA 10-dniowej, gdzie tych wartości było zaledwie 10.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. KGHM i sygnały 100-dniowej średniej kroczącej
Wyniki
Pomijając fakt, że na powyższym wykresie SMA 100-dniowa nie sprawdziła się zbyt dobrze, chciałbym krótko przedstawić wyniki analizy SMA dla wartości od 10- do 100-dniowej dla KGHM, aby wyraźnie zauważyć tendencję np. w ilości transakcji, która jest zależna od parametrów średniej.
fot. mat. prasowe
Rysunek 1. Wyniki testu SMA (10-100 dni) dla KGHM
Z powyższego zestawienia widać wyraźnie jak bardzo maleje liczba transakcji w odniesieniu do parametru średniej (OPT1). Najwięcej transakcji zostało wykonanych przy zastosowaniu SMA 10-dniowej, a najmniej przy 90-dniowej. Oczywiście nie ma tu reguły wskazującej na to, że im dłuższa średnia, tym mniej transakcji, ale różnica np. pomiędzy 50-okresową, a 100-okresową SMA będzie na pewno.
Warto zauważyć, że wraz z wydłużaniem okresu średniej, rosła skuteczność sygnałów (Avg. Profit/Avg. Loss) i tym samym wynik (% Gain).
Wniosek ze stosowania SMA jako pojedynczej średniej do celów generowania sygnałów kupna/sprzedaży jest następujący – im dłuższy okres średniej kroczącej, tym mniejsza ilość błędnych sygnałów i tym samym wyższy stosunek zysk/strata. Strategia wykorzystująca SMA o najdłuższych okresach generuje znacznie wyższe zyski i jest mniej podatna na krótkoterminowe, fałszywe ruchy ceny.
Na dziś to wszystko odnośnie prostych średnich kroczących. Mam nadzieję, że osobom które dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą nieco rozjaśniłem temat i tym samym zachęciłem do jego zagłębiania. W kolejnym artykule poruszę temat ważonych średnich kroczących. Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu – zarejestruj się na stronie i tym samym zyskaj 300 zł zniżki na produkty w sklepie.
Wyniki wskazane na Rys. 1 nie obejmują wypłaconych dywidend oraz nie uwzględniają możliwego poślizgu cenowego (realizacja zlecenia po cenie innej niż złożone na giełdę). Wyniki wskazane na Rys. 1 zawierają koszty prowizyjne w wysokości 0,19% od wartości transakcji kupna/sprzedaży.
Krzysztof Strauchmann,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)