NYSE i Euronext tworzą transatlantycką giełdę
2006-06-05 00:04
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) zgodziła się kupić paneuropejską giełdę Euronext, tworząc pierwszy transatlantycki rynek papierów wartościowych.
Przeczytaj także: NYSE zainteresowane fuzją z Euronext
Nowojorska Giełda odsunęła swojego niemieckiego rywala, Deutsche Boerse, od sfinalizowania układu, i zamierza stworzyć firmę wartą 20 miliardów dolarów. Nowa firma będzie miała swoją amerykańską siedzibę w Nowym Jorku i międzynarodowe centrale w Paryżu i Amsterdamie. NYSE i Euronext stwierdzili, że to posunięcie było "fuzją równych".Oferta złożona przez NYSE w postaci 10 miliardów dolarów i akcji, która jeszcze musi zostać poparta przez akcjonariuszy, pokonała ofertę rywala - Deutsche Boerse.
Giełdy papierów wartościowych na całym świecie szukają możliwości fuzji, ponieważ konkurencja w tej branży rośnie, napędzana zamianą na handel elektroniczny.
Połączona giełda jest bardziej interesująca, ponieważ handlowcy, inwestorzy i emitenci chcą zmniejszyć koszty transakcji - szczególnie w clearingu i rozliczeniach.
Dla NYSE, która ma już 214 lat, dodanie Euronextu przyciąga firmy, które mogły być zniechęcane przez obszerne amerykańskie przepisy wprowadzone w życie po serii skandali z udziałem korporacji, włączając w to upadek energetycznego giganta - firmy Enron.
Atrakcyjne połączenie
Zgodnie z porozumieniem, każda akcja NYSE zostanie zamieniona na jedną akcję połączonej firmy, która zostanie przemianowana na NYSE Euronext. Akcjonariusze Euronext będą mieli szansę wymienić każdą ze swoich akcji w zamian za 0,98 akcji NYSE Euronext i 21,32 euro w gotówce.
Euronext z siedzibą w Paryżu, który obsługuje giełdy w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli i Lizbonie, zapłaci swoje wcześniej ogłoszone dywidendy w wysokości 3 euro za akcję.
Połączoną firmą będzie kierował szef NYSE Group - John Thain, a także prezes Euronext - Jean-Francois Theodore, jako wiceprezes i szef operacji międzynarodowych.
Thain powiedział, że porozumienie było "ważnym wydarzeniem w historii NYSE, Euronext i światowych rynków kapitałowych".
Dodał: "Partnerstwo z Euronext spełnia naszą wizję budowania prawdziwie światowego rynku z szerokim wachlarzem produktów i o dużym zasięgu geograficznym, który przeniesie korzyści wszystkim inwestorom, emitentom, naszym akcjonariuszom i udziałowcom".
Euronext przedstawił oferty Deutsche Boerse i NYSE swoim udziałowcom 23 maja, ale w tym czasie stwierdzili oni, że obie oferty są zbyt niskie.
Inne fuzje
Podczas gdy szefowie Euronext byli coraz bardziej pewni połączenia z NYSE, niektórzy twierdzili, że oferta wciąż nie docenia firmy.
Ponieważ konkurencja między giełdami wzrosła, analitycy przewidują, że będzie mieć miejsce więcej fuzji, ponieważ firmy szukają redukcji kosztów i sposobów na zwiększenie liczby klientów.
Na początku roku Euronext zaprzestał prób przejęcia Londyńskiej Giełdy (London Stock Exchange), po tym jak amerykańska Nasdaq powiększyła swoje udziały w LSE. Od tego czasu Nasdaq nabyła wiele akcji i teraz ma 25 proc. udziałów.
Przeczytaj także:
Giełda niemiecka poprawia ofertę przejęcia Euronext
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl