Rynki finansowe 29.05-04.06.2006
2006-06-05 13:55
Przeczytaj także: Rynki finansowe 22-28.05.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ceny polskich obligacji skarbowych minimalnie zyskały na wartości, mimo zawirowania związanego z sytuacją na rynku tureckim. Cenom obligacji nie zaszkodziły również dobre dane o PKB oraz wypowiedź Leszka Balcerowicza, że RPP martwi szybki wzrost płac, które mogą przyczynić się do wzrostu inflacji. To może spowodować, że RPP będzie skłonna do podwyżek stóp procentowych może jeszcze na koniec tego roku. Oczywiście w środku tygodnia, po ogłoszeniu danych o PKB oraz negatywnych nastrojach na europejskim ryku długu, nastąpił delikatny spadek cen papierów skarbowych. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 10-letnich spadła z 5,30 proc. na 5,27 proc.
Zagraniczne rynki
W strefie euro, za sprawą wyższych danych o inflacji oraz dobrych danych makroekonomicznych, ubiegłotygodniowy sentyment na rynku długu był negatywny. Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła do poziomu 3,92 proc. Co ciekawe, ceny obligacji tracą tam na wartości każdego miesiąca od początku 2006 r. To wskazuje, że rynek wyraźnie spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro.
W USA z kolei ceny obligacji zyskały po tym, jak seria danych makro wzbudziła w inwestorach poczucie, że FED wstrzyma się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Rentowność tamtejszych papierów skarbowych spadła poniżej 5,00 proc. (4,99 proc. dla obligacji 10-letnich)
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z odbiciem indeksów na warszawskim parkiecie. Było to jednak bardzo słabe odbicie, przy niskich obrotach, co oznacza korekcyjny charakter ruchu. Do odbicia na wszystkich "emerging markets" w głównej mierze przyczyniły się słabe dane dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które dały inwestorom nadzieję, że przynajmniej przez najbliższe 3 miesiące stopy procentowe za oceanem nie wzrosną. Również pozytywne nastroje na zachodnich parkietach, a szczególnie pomyślne zakończenie czwartkowej sesji w USA, ustawiło piątkowe notowania w Warszawie.
W ciągu tygodnia WIG20 zwiększył wartość o 1,13 proc. Najwięcej z subindeksów zyskał WIG Banki – 4,11 proc. (największy wzrost BZ WBK +9,6 proc). Na przeciwnym biegunie znalazły się spółki budowlane, których indeks stracił 1,16 proc., do czego w największym stopniu przyczynił się Polnord, tracąc 13,80 proc.
Początek następnego tygodnia powinien rozpocząć się pozytywnie pod wpływem optymistycznych nastrojów kończących miniony tydzień. Poznamy kolejne dane makro ze Stanów Zjednoczonych (dynamika zapasów, bilans handlowy) oraz decyzję ECB dotyczącą stóp procentowych.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane