eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNa rynkach czuć już święta

Na rynkach czuć już święta

2018-12-21 10:26

Negatywny rozpęd stał się kluczowym czynnikiem nadającym kierunek rynkom z fundamentami zostawionymi na tylnym siedzeniu. Spadkową spiralę podsyca ograniczona płynność w przedświątecznym handlu i chęć inwestorów do uporządkowania pozycji na koniec roku. Iskry optymizmu nigdzie nie widać.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Obawy o spowolnienie gospodarcze, tragiczne skutki protekcjonizmu, pogorszenie zyskowności spółek, napięcia geopolityczne - z tymi ryzykami rynki borykają się od ponad dwóch miesięcy i ostatnie co widać, to szanse na rozstrzygnięcia i usunięcie problemów. Jakby tego było mało, pesymizm inwestorów podsycają niepokojące doniesienia z Waszyngtonu, które jeszcze bardziej podkopują zaufanie inwestorów w spółki na Wall Street i dolara. Wczoraj rezygnację złożył sekretarz obrony Mattis, uzasadniając swoją decyzję różnicą zdań z prezydentem w sprawie wsparcia dla sojuszników i nastawienia wobec Rosji i Chin. Z administracji Białego Domu systematycznie ubywa osób, które przez otoczenie były traktowane jako „bezpieczniki” hamujące kontrowersyjne decyzje prezydenta. Teraz nie bezpodstawne staną się spekulacje o wzrośnie ryzyka militarnego, biorąc pod uwagę, jakie niektórzy z doradców Trumpa wyrażają stanowisko wobec Chin czy Iranu. Przy rynkach akcji o krok od wkroczenia w techniczną bessę, takie obawy będą wodą na młyn.

Kolejnym tematem, który z pewnością nie uspokoi nastrojów, jest wizja tzw. government shutdown, czyli paraliżu prac administracji publicznej w USA w związku z brakiem zatwierdzonego przez Kongres finansowania wydatków budżetowych. Demokraci nie chcą przyznać finansowania na budowę muru na granicy z Meksykiem, więc w odwecie prezent Trump zagroził, że nie podpisze ustawy wydłużającej tymczasowe finansowanie do lutego. Tym samym już od jutra niektórzy pracownicy publiczni nie muszą przychodzić do pracy. Przepychanki międzypartyjne w przeszłości nie trwały długo, a ich wpływ na gospodarkę bywa znikomy, to jednak w obecnym otoczeniu każdy czynnik ryzyka bywa wyolbrzymiany, więc nie trudno będzie o dyskontowanie negatywnego odbicia government shutdown na nastrojach inwestorów, wycenie aktywów na Wall Street czy dolarze. Ot, taki dodatkowy temat do dyskusji, jakby nam się nudziło w święta.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen
Dolar stracił swój blask

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: