Coraz lepszy dostęp do finansowania działalności
2019-01-15 00:36
Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania © Witthaya - Fotolia.com
Przeczytaj także: Źródła finansowania MŚP w Polsce i UE. Leasing w czołówce
Na problemy z pozyskiwaniem pracowników wskazała co czwarta z firm (24%) przebadanych na potrzeby zrealizowanego przez Komisję Europejską badania SAFE. Dla 16% problematyczne okazało się pozyskiwania nowych klientów, a dla zaledwie 8% - dostęp do finansowania działalności. Ten ostatni zresztą ulega sukcesywnej poprawie - jeszcze w 2009 roku stanowił on problem aż 15% polskich firmIstotne źródła finansowania dla polskich i europejskich firm
Jak się okazuje, najistotniejszym źródłem finansowania działalności w sektorze MŚP jest leasing, wskazywany przez 59% respondentów. Kolejne miejsca przypadły w udziale: linii kredytowej (istotnej dla 55% firm), kredytom kupieckim (ważnym dla 43% firm) oraz kredytom udzielanym firmom przez banki (istotnym dla 37%). Na kolejnych miejscach wskazywano dotacje, fundusze wewnętrzne oraz inne kredyty. Polskie firmy najczęściej wykorzystywały linie kredytowe (41% wskazań) oraz leasing (40 % odpowiedzi).
„Badanie Komisji Europejskiej pokazuje, że leasing jest tym produktem finansowym, który szczególnie wspiera finansowanie inwestycji małych i średnich firm w całej Europie. W krajach UE średnio 47% firm wytypowało go jako najbardziej istotne źródło finansowania. W Polsce, podobnie jak w Niemczech, które są drugim największym rynkiem leasingu w Europie, leasing jest ważny dla 59% firm, podczas gdy jeszcze wyższe uznanie zdobywa w niektórych krajach skandynawskich i bałtyckich: w Finlandii (65% wskazań), Estonii (62%) i na Łotwie (60%)” – zauważa Mieczysław Woźniak, Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, członek Rady Dyrektorów Leaseurope.
fot. mat. prasowe
Czy poniższe źródła finansowania są istotne dla Twojej firmy
Na co zostały wydane pozyskane środki?
41% polskich przedsiębiorców pozyskane środki wydało na inwestycje stałe to znaczy inwestycje w dobra materialne takie jak np. maszyny, grunty, budynki, instalacje, pojazdy lub nowe technologie. Na zapasy i kapitał obrotowy postawiło 39 % firm, natomiast 25% przedsiębiorców przeznaczyło środki na poczet rekrutacji i szkoleń pracowników. Pozyskane środki zostały przeznaczone także na refinansowanie zobowiązań (22%) oraz rozwój nowych produktów (17%). Podobna proporcja wynika z uśrednionych wypowiedzi europejskich przedsiębiorców.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)