Światowy rynek płatności w 2018 r.
2019-03-04 11:54
Płatność telefonem © VAKSMANV - Fotolia.com
Płatności bezgotówkowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Opublikowany przez Capgemini i BNP Paribas World Payments Report 2018 wskazuje, że do 2021 średnia roczna stopa ich wzrostu wyniesie globalnie 12,7% (21,6% krajach rozwijających się i 6,8% na rynkach dojrzałych). Siłą napędową tych wzrostów będą przede wszystkim innowacje technologiczne. Pewnych kłopotów instytucjom finansowym przysparza współpraca z poszczególnymi przedstawicielami branży, a także regulacje prawne.
Przeczytaj także: Światowy rynek płatności w 2015 r.
W latach 2015-2016 globalny wolumen transakcji bezgotówkowych osiągnął poziom 482,6 mld, co względem poprzedniego okresu jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie 10,1%. Jego kołem zamachowym są w głównej mierze rynki wschodzące, w tym Indie (33,2%) i Chiny (25,2%). Szczególną popularnością cieszą się tzw. "e-portfele", czyli portfele elektroniczne - w 2016 roku transakcje dokonywane za ich pośrednictwem odpowiadały już za 8,6% ze wszystkich całości transakcji bezgotówkowych dokonanych na całym świecie (41,8 mld).Obsługą 71% rynku e-portfeli zajmują się firmy BigTech, a więc przedsiębiorstwa technologiczne o globalnym zasięgu i ogromnej bazie klientów. Mowa tu m.in. o Google, Amazonie, Facebooku, Apple czy Alibabie. Zdecydowanym liderem tej dziedzinie są Chiny - prawie dwie trzecie handlu elektronicznego i ponad jedna trzecia wydatków w tamtejszych punktach sprzedaży jest dokonywana za pośrednictwem wiodących e-portfeli, takich jak Alipay i WeChat Pay.
Nowa rola banków
Mimo stałego rozwoju rynku bezgotówkowego, tylko 38% menedżerów banków twierdzi, że instytucja, dla której pracują "zamierza odgrywać wiodącą rolę" w nowych ekosystemach płatniczych. Ich rozwój stoi przed wieloma wyzwaniami regulacyjnymi i technicznymi, jak też trudnościami wynikającymi z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa transakcyjnego.
Być może banki będą musiały ugiąć się pod presją rynku. Mają one przede wszystkim potencjał do kształtowania innowacyjnych systemów płatności bezgotówkowych – są dużymi graczami w sektorze płatniczym i mają świetne wyniki we wdrażaniu nowych technologii. Efektywne mariaże z sektorem FinTech umożliwią im tworzenie nowych źródeł dochodów – mówi Daniel Jarzęcki, Transformation Director w Capgemini.
fot. VAKSMANV - Fotolia.com
Płatność telefonem
(Prawne) Blokady innowacji
Proces wdrażania innowacji spowalniają problemy z interpretacją przepisów i dostosowaniem standardów do całej branży finansowej. Wśród znaczących czynników stojących na drodze do rozwoju płatności natychmiastowych wymienia się: brak interoperacyjności między różnymi systemami (74,1 % respondentów raportu) oraz niewystarczającą standaryzację procesów wewnętrznych (59,3%).
Raport wskazuje również, że w trakcie rozszerzania zakresu KRII, czyli głównych inicjatyw regulacyjnych i sektorowych, z regionalnego na globalny, stają się one źródłem rozbieżności interpretacyjnych w poszczególnych krajach. Niektóre z dyrektyw wzajemnie sobie przeczą, na przykład piąta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5AMLD), która koliduje z dyrektywą PSD2.
Gotówka wciąż żywa
Inni gracze na rynku wskazują, że popularność elektronicznych portfeli nie oznacza śmierci tradycyjnej gotówki.
W Polsce, mimo pojawiających się kolejnych form płatności, wolumen gotówki w obiegu jest większy niż przed kilkoma laty. Rośnie rynek, konsumpcja i co za tym idzie, ilość pieniądza na rynku, a proporcjonalnie do tego ilość gotówki. Nowe technologie, jak płatności mobilne, są jedynie formą płatności elektronicznych - jest to bardziej ułatwienie z punktu widzenia doświadczenia użytkownika niż zupełnie nowa droga na rynku płatniczym – dodaje Michał Strzyczkowski, Prezes Diebold Nixdorf.
Najbliższe lata pokażą, czy pionierska jeszcze technologia oparta na DLT (technologia rozproszonych rejestrów, blockchain) okaże się na tyle przełomowa, by zagrozić pozycji gotówki.
Kluczowa współpraca
Dynamiczny rozwój ekosystemu bezgotówkowego będzie możliwy, jeśli wszystkie podmioty zainteresowane usługami finansowymi jasno określą swoje nowe role i będą ściśle współpracować z dostawcami i odbiorcami usług płatniczych. Muszą także stawić czoła wyzwaniom prawnym, związanym z interpretacją przepisów. Środowisko banków i usług finansowych jest jednak dobrej myśli – wolumen i charakter transakcji bezgotówkowych będzie nadal rósł, co przyczyni się do zwiększenia źródeł i wysokości dochodów tych instytucji.
Metodologia World Payments Report 2018
The World Payments Report 2018 jest oparty na wynikach ankiety internetowej oraz serii wywiadów z menadżerami banków i instytucji niebankowych. Inauguruje również publikację pierwszej oceny "Payments Open Banking Assessment", w której dokonano przeglądu stanu otwartej bankowości w 16 krajach z punktu widzenia usług płatniczych.
Przeczytaj także:
Płatności bezgotówkowe to już 1 bilion transakcji rocznie
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sektor bankowy, płatności, rynek płatności, płatności kartą, płatności gotówkowe, rynek usług płatniczych, SEPA
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)