Inwestorzy na GPW w 2018 r.
2019-03-05 11:52
Inwestorzy © Ngampol - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestorzy na GPW w I poł. 2017 r.
W skrócie
- Na Głównym Rynku (GR) akcji GPW miniony rok należał do inwestorów zagranicznych, którzy odpowiadali za większość, bo 59 proc. obrotów (+6 p.p. rdr). Drugie miejsce przypadło w udziale inwestorom instytucjonalnym (29 proc., -2 p.p. rdr), a trzecie - indywidualnym (12 proc., -4 p.p. rdr).
- Sytuacja na rynku NewConnect nie była zaskoczeniem - niezmiennie dominowali inwestorzy indywidualni, których udział w obrotach podskoczył o 7 p.p. rdr, osiągając tym samym imponujący poziom 83 proc. Spadki do 14 proc. zanotował udział inwestorów instytucjonalnych (-2 p.p. rdr), a rzesza inwestorów zagranicznych zmniejszyła się do 3 proc. (-5 p.p. rdr).
- Bez zaskoczeń obyło się również na rynku kontraktów terminowych, gdzie w minionym roku wiodąca rola należała do krajowych inwestorów indywidualnych z udziałem 48 proc. w obrotach (-3 p.p. rdr). O 2 pkt proc. spadł udział inwestorów zagranicznych (17 proc.), zaś udział inwestorów instytucjonalnych wzrósł do poziomu 35 proc. (+5 p.p. rdr)
Główny Rynek GPW
Największy udział w obrotach na Głównym Rynku akcji GPW w 2018 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 59 proc. obrotów akcjami, o 6 p.p. więcej niż w 2017 r.
fot. mat. prasowe
Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.)
W II półroczu 2018 r. inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 61 proc. obrotów - o 5 p.p. więcej niż w pierwszej połowie 2018 r. Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł 29 proc., o 2 p.p. mniej niż w całym ubiegłym roku. Inwestorzy indywidualni, w drugiej połowie 2018 r., wygenerowali 12 proc. obrotów, co w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. dało spadek o 2 p.p. w udziale tej grupy w obrotach na Głównym Rynku akcji GPW.
W II półroczu 2018 r. wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu znalazły się TFI (udział na poziomie 33 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (22 proc.), na trzecim Członkowie Giełdy (12 proc.).
NewConnect
Na rynku NewConnect niezmiennie wiodącą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni, którzy w 2018 r. odpowiadali za 83 proc. obrotów. Ich udział wzrósł o 7 p.p. wobec 2017 r. Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 3 proc. obrotów, a instytucje wygenerowały w tym okresie 14 proc. obrotów - o 2 p.p. mniej niż w całym ubiegłym roku. W II półroczu 2018 r. wśród instytucji krajowych na NewConnect dominowały TFI, które odpowiadały za 47 proc. obrotów akcjami (spadek z 56 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku).
fot. mat. prasowe
Struktura inwestorów na rynku NewConnect (w proc.)
Rynek Instrumentów Pochodnych
W 2018 r. krajowi inwestorzy indywidualni odegrali również dominującą rolę na rynku derywatów. Ich udział w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 48 proc. a opcjami – 46 proc. w całym 2018 r. Udział inwestorów zagranicznych spadł o 2 p.p. na kontraktach i o 3 p.p. na opcjach. Inwestorzy instytucjonalni zwiększyli swój udział w obrotach kontraktami terminowymi i opcjami odpowiednio o 5 i 3 p.p., osiągając 35 proc. i 28 proc. łącznego wolumenu obrotów tymi instrumentami. W II półroczu 2018 r. animatorzy odpowiadali za 54 proc. obrotów kontraktami generowanych przez inwestorów instytucjonalnych i aż 92 proc. obrotów opcjami wśród wszystkich instytucji krajowych. Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł odpowiednio po 50 procent.
fot. mat. prasowe
Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych (w proc.)
Catalyst
Udział obrotów obligacjami na rynku Catalyst jest dość stabilny od 5 lat, od kiedy ankieta obejmuje także obligacje. Przeważającą rolę utrzymują na nim krajowe instytucje – w 2018 r. ich udział wyniósł 59 proc. Inwestorzy indywidualni byli odpowiedzialni za 41 proc. obrotów.
fot. mat. prasowe
Struktura inwestorów na rynku obligacji (w proc.)
Informacje o badaniu
Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w 2018 r. Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)