eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzy warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej?

Czy warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej?

2019-03-20 00:20

Czy warto skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej?

Czy warto skorzystać z wywiadowni gospodarczej? © Daniel - Fotolia.com

Aby ustalić wiarygodność kredytową firmy, banki korzystają m.in. z informacji znajdujących się w posiadaniu wywiadowni gospodarczych. To pozwala im ocenić rzeczywistą kondycję firmy i oszacować ryzyko związane z udzieleniem jej kredytu inwestycyjnego. Przedsiębiorca, który planuje rozwój biznesu, powinien zarówno zweryfikować kondycję swojej firmy, jak i przyjrzeć się swoim kontrahentom. W ten sposób będzie w stanie zminimalizować prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku kredytowego.

Przeczytaj także: 3 sposoby na wiarygodność kredytową przedsiębiorcy

Nakreślanie planów inwestycyjnych, zwłaszcza tych na dużą skalę, to niełatwy proces, w czasie którego należy zwracać uwagę na szereg czynników. Doskonale zdają sobie z tego sprawę kredytodawcy, którzy przed udzieleniem kredytu inwestycyjnego wnikliwie lustrują kondycję finansową firmy, określając możliwe ryzyka. Na taki sam krok powinno zdobyć się również samo przedsiębiorstwo - to pozwoli mu zdobyć wiedzę na temat obszarów działalności, które wymagają oprawy oraz opłacalności współpracy z dotychczasowymi kontrahentami.

Jakie informacje zbiera wywiadownia gospodarcza?


Wywiadownia gospodarcza to instytucja parająca się weryfikacją wiarygodności kredytowej przedsiębiorstw, co jest możliwe dzięki zbieraniu informacji z własnych baz danych, ale również z Krajowego Rejestru Sądowego, ewidencji działalności gospodarczej, rejestrów dłużników czy też z ankiet przesyłanych wprost do przedsiębiorców.
- Banki potrzebują tych informacji, aby sprawdzić ryzyko związane z udzieleniem kredytu danej firmie. Same informacje o zadłużeniu w innych bankach czy o prawidłowym spłacaniu należności mogą być niewystarczające, aby w pełni ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa. Bank korzysta więc z raportu przygotowanego przez wywiadownię gospodarczą. Może się okazać, że informacje, jakie w nim znajdzie, przekreślą szanse przedsiębiorcy na otrzymanie kredytu w zakładanej wysokości, a to w konsekwencji może skutkować koniecznością zmiany planów firmy lub przesunięcia ich w czasie – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

fot. Daniel - Fotolia.com

Czy warto skorzystać z wywiadowni gospodarczej?

Wywiadownia gospodarcza jest instytucją zajmującą się weryfikacją wiarygodności kredytowej firm.


Dlaczego warto wcześniej pobrać raport na temat firmy?


Jeżeli informacje, jakie uzyska bank sprawią, że firma otrzyma odmowę udzielenia kredytu, to wpłynie to negatywnie nie tylko na najbliższe plany przedsiębiorcy. Każda odmowa w banku obniża dodatkowo zdolność kredytową firmy. W związku z czym, przedsiębiorstwo za każdym razem ma coraz mniejsze szansę na otrzymanie kredytu w ogóle lub w planowanej kwocie. Warto zatem skorzystać z informacji wywiadowni gospodarczej jeszcze przed udaniem się do banku. Przedsiębiorca dowie się, które procesy w firmie należy poprawić zanim zacznie się starać o kredyt, a także czy współpraca z dotychczasowymi kontrahentami nie jest w żaden sposób zagrożona – np. poprzez niewypłacalność którejś z firm.
- Taki raport na temat firmy warto nabyć nie tylko wtedy, gdy przedsiębiorca chce uzyskać finansowanie z banku. Informacje w nim zawarte mogą pomóc w naprawieniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, w zawieraniu nowych umów z kontrahentami czy w dotarciu do kolejnych grup odbiorców. Najczęściej jednak firmy korzystają z tej opcji właśnie przed rozpoczęciem procesu kredytowego. Jeżeli przedsiębiorca korzysta z usług pośrednika, który zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z finansowaniem firmy, to z pewnością poleci sporządzenie raportu, który ułatwi podejmowanie wszelkich decyzji biznesowych w przyszłości – dodaje Paweł Mazur.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: