eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKE analizuje opinie o regulacjach kredytu konsumenckiego

KE analizuje opinie o regulacjach kredytu konsumenckiego

2019-04-19 10:30

KE analizuje opinie o regulacjach kredytu konsumenckiego

Kredyt © Thomas Faull - Fotolia.com

Postępująca cyfryzacja, rozwój sektora FinTech, automatyzacja procesu składania wniosków pożyczkowych oraz pojawienie się nowych podmiotów, w tym platform crowdfundingowych. To czynniki, które w największym stopniu zadecydowały o zmianach, jakie zaszły w przyznawaniu kredytów konsumenckich po 2008 roku - ocenia Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj także: Komisja Europejska bada rynek kredytów konsumenckich

Czy regulacje dyrektywy z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki (tzw. Dyrektywy CCD) nie odstają od bieżących realiów społeczno–gospodarczych? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące oceny przepisów unijnych. Wśród badanych interesariuszy znalazło się również miejsce dla Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF).
– Zawsze wykorzystujemy szansę na przekazanie unijnemu prawodawcy opinii zrzeszonych w KPF instytucji finansowych w sprawach, które dotyczą ich codziennej działalności. Dostrzegamy w tym szansę na zmitygowanie zidentyfikowanych problemów regulacyjnych, uzupełnienie luk prawnych czy aktualizację przepisów do nowej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej. W zakończonych właśnie konsultacjach w przedmiocie Dyrektywy o kredycie konsumenckim wskazaliśmy m.in. na konieczność poszukiwania uproszczeń i możliwości ograniczenia kosztów w obszarze realizacji obowiązku informacyjnego. Długość standardowej umowy kredytu konsumenckiego to około kilkadziesiąt stron. Z naszych doświadczeń wynika, że rodzi to ryzyko braku zapoznania się z jej treścią przez konsumenta. Ponadto konsumenci często nie rozumieją przekazywanych im informacji (np. RRSO). W tym świetle dostrzegamy potrzebę obniżenia ilości wymaganych informacji i dokumentów, co uprościłoby cały proces zarówno dla klienta, jak i dla pożyczkodawcy, oczywiście przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony konsumenta – wskazuje mec. Marcin Czugan, Wiceprezes Zarządu KPF oraz Dyrektor Departamentu Prawno–Legislacyjnego KPF.

fot. Thomas Faull - Fotolia.com

Kredyt

Komisja Europejska analizuje opinie uczestników rynku o regulacji kredytu konsumenckiego.


Komisja Europejska sprawdza także, na ile przepisy CCD pozostają spójne z regulacjami innych unijnych aktów prawnych, np. Dyrektywą w sprawie kredytów hipotecznych (MCD), Dyrektywą dotycząca sprzedaży usług finansowych na odległość (DMFS), czy jednym z najważniejszych w ostatnim czasie aktów – RODO. KPF wskazuje, że nie dostrzega niespójności pomiędzy tymi regulacjami, z wyjątkiem dyrektywy PSD2, której niektóre rozwiązania (np. w zakresie definicji trwałego nośnika) należałoby ujednolicić.

Publikację raportu z konsultacji przewiduje się jeszcze wiosną br. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi Komisja będzie decydować o kierunku i zakresie ewentualnych zmian w obowiązującym prawie, co następnie może wiązać się z koniecznością ich implementacji do polskiego porządku prawnego i tym samym nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011r. o kredycie konsumenckim.
– Warto wskazać, że godnym pochwały i naśladowania jest podejście unijnego prawodawcy, który zdając sobie sprawę z tego, że prawo powinno nadążać za zmieniającą się sytuacją rynkową i stosunkami społecznymi, dokonuje okresowych ocen jego adekwatności i na podstawie tej analizy projektuje nowelizacje przepisów prawnych – zaznacza mec. Szymon Dejk z Departamentu Prawno–Legislacyjnego KPF.

KPF będzie uczestniczyć w całym procesie konsultacji Dyrektywy o kredycie konsumenckim, zarówno bezpośrednio, jak i w ramach członkostwa w największej europejskiej organizacji kredytu konsumenckiego – Eurofinas z siedzibą w Brukseli.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: