eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMajówka. Ile wydamy na produkty spożywcze?

Majówka. Ile wydamy na produkty spożywcze?

2019-04-29 13:30

Majówka. Ile wydamy na produkty spożywcze?

Grill © exclusive-design - Fotolia.com

Nadchodzi majówka, a więc wzmożone zapotrzebowanie na produkty spożywcze, w które zaopatrzyć muszą się zwłaszcza osoby planujące grillowanie w gronie znajomych. Niestety nie mamy dla nich zbyt dobrych wieści. Nie dość bowiem, że weekend majowy może być ostatnią okazją na zjedzenie taniej karkówki, to jeszcze sporo więcej niż przed rokiem zapłacimy za warzywa oraz piwo.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2024. Jakie produkty spożywcze zdrożały najbardziej?

Jak pokazuje analiza ekspertów Banku BNP Paribas, w połowie bieżącego miesiąca cena skupu żywca wieprzowego w naszym kraju była o przeszło 40%, a mięsa drobiowego o 4,2% wyższa aniżeli u schyłku minionego roku. Jeżeli chodzi o to ostatnie, to podwyżki mają związek ze wzrostem eksportu. Potężne podwyżki cen wieprzowiny to efekt kilku czynników, w tym spadku pogłowia zwierząt w Polsce, zmniejszenia się importu mięsa do Polski oraz zmian związanych z Afrykańskim Pomorem Świń w Chinach. Warto podkreślić, że spadek produkcji chińskiej wieprzowiny może dla nas oznaczać, że karkówka droższa będzie przez cały rok.

Zresztą pierwsze symptomy tych podwyżek już są dostrzegalne w sklepach, choć trzeba przyznać, że ich skala nie jest tak okazała, jak ma to miejsce w przypadku skupu surowca. Należy się jednak spodziewać, że majówka będzie ostatnią okazją na dość tanią karkówkę, a nadchodzące miesiące najprawdopodobniej przyniosą wzrost cen detalicznych mięsa i jego przetworów.

fot. exclusive-design - Fotolia.com

Grill

Majówka ostatnią okazją na zakup taniego mięsa.


Na majówkę warzywa zdecydowanie droższe


– Z uwagi na ubiegłoroczny nieurodzaj warzyw polowych w Polsce i Unii Europejskiej, w ostatnich miesiącach można zauważyć znaczące podwyżki cen warzyw. W konsekwencji, można spodziewać się, że ich ceny detaliczne w maju w Polsce będą przeciętnie o ponad 17% wyższe niż przed rokiem, jednak w przypadku takich produktów jak cebula czy ziemniaki skala podwyżek może wynieść nawet kilkadziesiąt procent – mówi Karolina Załuska, analityk Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas.

Więcej zapłacimy też za pieczywo


Podobnie jak w przypadku warzyw, ubiegłoroczna susza skutkowała mniejszymi zbiorami pszenicy. W wielu krajach Unii Europejskiej (w tym w Polsce), Rosji i na Ukrainie. Wpłynęło to na wzrosty cen pszenicy, która jest podstawowym surowcem wykorzystywanym w przemyśle młynarskim. W I kwartale 2019 r. w Polsce, pszenicę skupowano średnio po 844 zł/t, czyli o 24% drożej niż w I kwartale 2018 r. Należy jednak zauważyć, że dynamika wzrostu cen detalicznych pieczywa nie jest aż tak znacząca, gdyż jego ceny mogą być o 11% wyższe niż w maju 2018 r.

Piwo droższe niż przed rokiem


Podwyżek muszą się również spodziewać miłośnicy majówki z piwem – jego cena w maju może być wyższa o 4% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Należy zauważyć, że również w tym przypadku, na wzrosty cen mogły mieć wpływ wyższe ceny skupu zbóż. Dodatkowo, konsumenci coraz częściej poszukują niszowych gatunków piw, których ceny są wyższe od piw powszechnie sprzedawanych w sklepach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: