eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweJak sytuacja gospodarcza kraju wpływa na budżet domowy?

Jak sytuacja gospodarcza kraju wpływa na budżet domowy?

2019-05-08 12:55

Jak sytuacja gospodarcza kraju wpływa na budżet domowy?

Jak sytuacja gospodarcza kraju wpływa na budżet domowy? © Андрей Яланский - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy coraz gorzej oceniają sytuację gospodarczą naszego kraju. Dowodem na to jest ostatnie badanie „Sytuacja na rynku consumer finance”, z którego wynika, że w ujęciu rocznym grono pesymistów powiększyło się o 14 proc. Względem poprzedniego kraju wzrost jest jeszcze większy (20 proc.). Czy to narastające niezadowolenie przekłada się również na oceny formułowane w odniesieniu do kondycji własnych budżetów domowych?

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2019

Rosnący pesymizm dotyczy nie tylko bieżącej, ale również przyszłej sytuacji gospodarczej naszego kraju. Dziś odsetek tych, którzy uważają, że nadchodzące 12 miesięcy nie będą dla polskiej gospodarki najlepsze, sięga 33,8 proc. i jest o 14 proc. wyższy aniżeli przed rokiem.
– Uzyskiwane co kwartał w badaniu dane, oczyszczone z wahań krótkookresowych, ukazują wyraźny trend spadkowy, sygnalizując tym samym spowolnienie w gospodarce, choć według ostatnich prognoz może ono nie być bardzo głębokie, szczególnie w 2019 roku – uważa dr Sławomir Dudek z IRG SGH. – W najbliższym okresie postrzeganie otoczenia makroekonomicznego przez gospodarstwa domowe będzie raczej utrzymywać się w tendencji spadkowej, co będzie negatywnie oddziaływało na decyzje w zakresie wydatków oraz zadłużenia w sektorze finansowym.

fot. mat. prasowe

Sytuacja ekonomiczna

Pogarszają się oceny polskich gospodarstw domowych dotyczące aktualnej sytuacji gospodarczej naszego kraju.


Co z sytuacją finansową gospodarstw domowych?


Pomimo oczekiwanego spowolnienia w gospodarce, Polacy są optymistami co do kondycji własnych budżetów domowych - oczekują, że osłabienie nie przełoży się na ich sytuację finansową. Ostatnia fala badania wykazała wręcz, że prognozy własnej sytuacji dochodowej uległy poprawie. Obecnie już co trzeci z nas jest zdania, że na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy jego budżet domowy prezentować będzie się jeszcze lepiej. Odsetek ten na przestrzeni roku wzrósł aż o 42 proc. Choć oceny bieżącej sytuacji dochodowej od kilku kwartałów pozostają na zbliżonym poziomie, widoczny jest jednak trend spadkowy. W I kwartale 2019 r. już 29,4 proc. badanych oceniło obecną sytuację finansową swego gospodarstwa domowego jako gorszą niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Sytuacja gospodarstw domowych

W obecnej edycji badania przewidywania co do własnej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych poprawiły się.


– Z rosnącym pesymizmem oceniamy nasze bieżące dochody, ale optymistycznie spoglądamy w przyszłość. Można się spodziewać, że ogłoszone rozszerzenie programu socjalnego może jeszcze wpłynąć na poprawę oczekiwanej sytuacji dochodowej społeczeństwa – zaznaczył Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się bezrobocie?

Odsetek osób obawiających się wzrostu stopy bezrobocia sięga 16,1 proc.


Jak bardzo boimy się bezrobocia?


Odsetek osób obawiających się wzrostu stopy bezrobocia utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. Obecnie wynosi on 16,1 proc. Choć w I kwartale 2019 r. obawy przed bezrobociem nieznacznie zmalały, to tendencja średnioterminowa w tym zakresie jest nadal wzrostowa.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Jak sytuacja gospodarcza kraju wpływa na budżet domowy?


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: