Rynki finansowe 05-18.06.2006
2006-06-19 13:03
Przeczytaj także: Rynki finansowe 29.05-04.06.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ceny polskich obligacji skarbowych w ostatnim tygodniu straciły na wartości. Przyczyną tego były: ogólny negatywny nastrój inwestorów na rynkach wchodzących oraz wyższa inflacja w maju. Obligacjom nie pomagały również spekulacje co do losów Zyty Gilowskiej na stanowisku ministra finansów. Końcówka tygodnia - z uwagi na długi weekend - upłynęła spokojnie i w piątek rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,7 proc. (wzrost o 13 p.b.), a 5-letnich 5,27 proc. (wzrost o 14 p.b. w stosunku do początku tygodnia).
Zagraniczne rynki
Na zagranicznych rynkach obligacji również nastroje nie były zbyt optymistyczne. Kolejne dane o inflacji w maju w Stanach Zjednoczonych przybliżyły obawy o kolejną podwyżkę stóp procentowych przez tamtejszy Bank Centralny (rentowność obligacji 10-letnich wyniosła 5,13 proc. – niektórzy twierdzą, że taki poziom rentowności już dyskontuje tą podwyżkę bazowej stopy). Podobna sytuacja miała miejsce w gospodarce strefy euro, gdzie spodziewane jest dalsze przyspieszenie inflacji i pewne są w oczach inwestorów kolejne podwyżki stóp procentowych (do końca roku stopa bazowa ma wzrosnąć z 2,75 do 3,25 proc.). Rentowność 2-letnich obligacji niemieckich wzrosła do poziomu 3,39 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W ostatnim tygodniu WIG20 spadł o kolejne 6,71 proc. do poziomu 2 553,22 pkt - czyli 23,7 proc. poniżej szczytu sprzed 26 sesji. Spadki wywołane były dalszym wycofywaniem środków z funduszy inwestujących na "emerging markets" - inwestorzy wycofali z nich właśnie kolejne 5 mld USD. W ciągu ostatnich dwóch tygodni indeks "blue chipów" stracił 12,34 proc. Ostatnie spadki stanowią najmocniejszą korektę w czasie hossy od 2002 r.
Po tak mocnych spadkach w bieżącym tygodniu powinniśmy być świadkami konsolidacji indeksów wokół obecnych poziomów. Za końcem dużych spadków przemawia analiza techniczna (rynek jest już skrajnie wyprzedany), jak też sygnały zza oceanu o słabnącej presji inflacyjnej. Spadające ceny surowców, które pociągnęły za sobą obecną korektę na rynkach "emerging markets", z drugiej strony zmniejszają presję inflacyjną w Stanach Zjednoczonych i zwiększają prawdopodobieństwo końca cyklu podwyżek stóp procentowych - to one bowiem stanowią największe zagrożenie dla rynków akcji.
Zbliżamy się do końca II kwartału i tym samym zbliża się termin publikacji raportów kwartalnych. Słabnący złoty powinien poprawić wyniki spółek eksportowych. Również nasze TFI mogą spróbować podciągnąć notowania pod koniec półrocza.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane