Polacy planują wakacje, ale nie wydatki
2019-06-22 00:20
Jedna trzecia Polaków nie planuje wakacyjnych wydatków © great_photos - Fotolia.com
Przeczytaj także: Grecja vs. Turcja, czyli wakacje 2019 z grą o tron
Na skróty
- Jeszcze w przeddzień tegorocznych wakacji aż 1/3 Polaków deklarowała, że nie ma zaplanowanych wydatków związanych z letnim urlopem. Tych z kolei, którzy takie plany posiadają, nie cechuje rozrzutność.
- Co czwarty z ankietowanych, którzy zaplanowali wydatki na tegoroczne wakacje, ma zamiar zmieścić się w kwocie do 1000 zł.
- Plany odnośnie wakacyjnych wydatków posiadają najczęściej mieszkańcy dużych miasta (między 250 a 500 tys.) oraz małych miejscowości (do 50 tys.). Jeżeli chodzi natomiast o Polaków, którzy nie deklarują żadnych planów na wakacje, to największe ich grono mieszka na wsiach (41 proc. nie planuje takiego wydatku).
- Pytani o to, do czego się przydaje karta kredytowa w podróży, Polacy wskazywali przede wszystkim możliwość opłacania kosztu paliwa (25,6 proc.), rezerwacji noclegu (12,8 proc.) oraz opłacenia wyżywienia (11,9 proc.).
Najczęściej deklarowane przez Polaków wakacyjne wydatki mieszczą się pomiędzy kwotą 501 a 1000 złotych per capita (18,6 proc.). Z kolei 15,7 proc. planuje wydać na wakacje pomiędzy 1 000 a 2 000 złotych. Zgodnie z danymi travelplanet.pl, zagraniczne wakacje w tym roku kosztują średnio 2 485 złotych od osoby. Kwotę pozwalającą na taki wydatek, tj. powyżej 2 000 złotych zaplanowało w domowych budżetach jedynie 19,5 proc. badanych.
Najwięcej osób, które przewidziały wydatki na urlop znajdziemy w dużych miastach (między 250 a 500 tys.), oraz w małych miejscowościach (do 50 tys. mieszkańców). Z kolei na wsiach najwięcej jest osób, które na urlop się nie wybierają (41 proc. nie planuje takiego wydatku). W skali całego kraju planów wydatków urlopowych nie ma co trzeci z nas.
W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o zasobność wakacyjnego portfela, są mieszkańcy metropolii (powyżej 500 tys. mieszkańców). W tej grupie aż połowa poniesie wydatek większy niż 1 000 złotych na osobę. Najmniej pieniędzy poświęcą na ten cel mieszkańcy wsi. Jedynie 23 proc. planuje wydać więcej niż 1 000 złotych per capita na letni wypoczynek. W przypadku mieszkańców małych (do 50 tys.), średnich (do 250 tys.) i dużych miast (do 500 tys.) ten udział wynosi odpowiednio: 38,1 proc, 39,1 proc. i 34,6 proc.
fot. mat. prasowe
Ile Polacy wydają na wakacje?
Polacy doceniają korzystanie z karty kredytowej podczas podróży
W finansowaniu wydatków związanych z wakacjami może być pomocna karta kredytowa. Prawie połowa badanych dostrzega pozytywne aspekty korzystania z niej podczas urlopu.
– Dzięki świadomemu korzystaniu z karty możemy odroczyć pewne płatności, co pozwoli nam długofalowo planować większe wydatki, takie jak wakacyjny wypoczynek. Konsumenci coraz częściej dostrzegają tę możliwość – przekonuje Agnieszka Kociemska, Zastępca Dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.
W podróży kartą kredytową Polacy najchętniej płaciliby za paliwo (25,6 proc.), rezerwację noclegów (12,8 proc.) oraz wyżywienie (11,9 proc.). Polacy pytani o największe zalety korzystania z karty kredytowej podczas wyjazdów obok wygody (27 proc.) oraz możliwości płacenia w obcej walucie (18,1 proc.) podają także posiadanie pieniędzy „na czarną godzinę” (10,6 proc.).
– Karta daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa finansowego i może zwiększać swobodę w podróżowaniu. To bardzo ważne, aby podczas urlopu być przygotowanym na różne ewentualności – dodaje Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Banku.
Agnieszka Kociemska zwraca uwagę na dodatkowe usługi udostępniane z kartą kredytową, np. ubezpieczenie.
– Może być to też moneyback za zakupy, sięgający nawet do 360 złotych w skali roku, który obok bezpłatnego car assistance może wspierać nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów – uzupełnia.
Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)