Czy nauczyciele mogą liczyć na lepsze warunki kredytów?
2019-06-26 10:36
Nauczycielka © AVAVA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zawód zaufania publicznego = preferencyjny kredyt
Dyskusja o poziomie wynagrodzeń nauczycieli trwa w naszym kraju już od miesięcy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku starań o kredyt hipoteczny całkowite miesięczne dochody są ważnym, ale nie jedynym czynnikiem decydującym o przyznaniu i wysokości kredytu. Istotnymi aspektami jest również rodzaj zawodu wykonywanego przez kredytobiorcę oraz jego forma zatrudnienia.Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego są inaczej traktowani w bankach
Osoby wykonujące tzw. zawód zaufania publicznego, w tym np. lekarze, stomatolodzy, weterynarze, prawnicy czy farmaceuci, mogą liczyć, że w banku zostaną potraktowani w sposób preferencyjny. Wśród proponowanych im ułatwień wymienić można m.in. uproszczone procedury oraz mniejsze wymogi odnośnie niezbędnych dokumentów.
- Wynika to z przekonania banków o mniejszym ryzyku związanym z udzieleniem kredytu. Banki zakładają, w oparciu o dotychczasową historię kredytową danej profesji, że nie będą miały większych problemów z odzyskaniem należności od adwokata czy stomatologa. Są to zawody, na które zawsze jest zapotrzebowanie, dlatego nie istnieje większe ryzyko związane z utraceniem przez nich dochodu. Pomimo tego, że nauczyciel bez wątpienia także jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, banki nie przewidują w ich przypadku preferencyjnego traktowania. Są traktowani, jak każda inna osoba starająca się o kredyt – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.
fot. AVAVA - Fotolia.com
Nauczycielka
Dodatki podwyższają pensję, ale czy także zdolność kredytową?
Forma zatrudnienia nauczycieli regulowana jest przepisami Karty Nauczyciela. Mogą być oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony bądź stosunku pracy z mianowania. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest formą najkorzystniejszą zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Dzięki temu nauczyciel bez negatywnej historii w banku nie będzie miał większych problemów z uzyskaniem pozytywnej decyzji w banku.
- Problematyczna jest natomiast wysokość wynagrodzenia. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, nauczyciele otrzymują także różne dodatki z tytułu wykonywanej pracy. Jest to np. dodatek motywacyjny, za wychowawstwo, godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa. Jednak o ich przyznaniu decydują samorządy, w zależności od ich możliwości finansowych. Zgodnie z prawem, taki dodatek przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy. W związku z czym, nie może on być traktowany jako stały dochód, a co za tym idzie – nie jest wliczany do zdolności kredytowej nauczyciela przez większość banków – dodaje Katarzyna Dmowska.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)