Rynki finansowe 19-25.06.2006
2006-06-26 12:50
Przeczytaj także: Rynki finansowe 05-18.06.2006
W bieżącym tygodniu poznamy decyzję dotyczące stóp procentowych w Polsce (decyzja RPP w środę) jak i w Stanach Zjednoczonych (decyzja Fed w czwartek). Rynek spodziewa się wzrostu stóp w naszym kraju o 0,25 proc. do końca roku (jeszcze nie na tym posiedzeniu rady) i o tyle samo za oceanem (z tym, że już w ten czwartek). Najważniejszy dla notowań akcji będzie komunikat Fed po ogłoszeniu decyzji, dotyczący ewentualnych kolejnych podwyżek. Informacja wskaże kierunek zmian cen akcji na najbliższych sesjach.
Zagraniczne rynki
• EUROPA Ostatni tydzień był udanym dla europejskich parkietów. Mimo nerwowego wyczekiwania na posiedzenia Fed w tym tygodniu, dobre zachowanie spółek sektora energetycznego (Royal Dutch Shell, BP), związane ze zwyżkującymi cenami surowców, pozwoliło pociągnąć indeksy do góry. Dobre dane napłynęły także od Philips Electronics oraz Hennes&Mauritz, powodując zwyżkę kursów spółek. Z kolei fuzja luksemburskiego Arceloru i rosyjskiego Siewierstalu stanęła pod znakiem zapytania - sprzeciw może wyrazić największy wspólnik Arceloru, Roman Zaleski - francuski multimilioner polskiego pochodzenia.
• USA Tydzień na amerykańskich giełdach zakończył się umiarkowanymi spadkami. Wszyscy ze zniecierpliwieniem wyczekują czwartkowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Napływają kolejne dane makro - zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w maju o 0,30 proc.; wzrosła liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Informacje te mogą świadczyć o spowolnieniu w gospodarce, a tym samym mniejszej presji inflacyjnej i oddaleniu groźby podwyżki stóp. Jednak wciąż nie brakuje głosów, że Fed po raz ostatni jednak podwyższy stopy.
• AZJA W Azji mieliśmy do czynienia ze zróżnicowaniem nastrojów. Japoński NIKKEI odnotował w czwartek największy wzrost w ciągu 5 miesięcy, przebijając psychologiczną granicę 15 000 pkt. Zwyżki indeksu kreowane są przez dobre zachowania spółek wrażliwych na popyt wewnętrzny (banki, firmy deweloperskie); inwestorzy unikają zaś firm eksportowych w obawie przed dalszym rozwojem sytuacji ekonomicznej w USA. Spadki z kolei pogłębił indeks koreański.
fot. mat. prasowe
Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 23.06.2006 r.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane