eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNiskie obroty nie dają powodów do zadowolenia

Niskie obroty nie dają powodów do zadowolenia

2006-06-26 20:59

Sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się wzrostem. Indeks WIG20 powędrował o 1,76% w górę do poziomu 2665,20 pkt. Czy jest to powód do dumy?

Przeczytaj także: Inwestorzy liczą straty

Można się cieszyć, że ceny akcji rosły, ale martwią obroty. Wartość transakcji dokonanych na największych polskich spółkach nie przekroczyła 400 mln PLN, zaś na całym rynku obroty sięgnęły kwoty 530 mln PLN. Na inwestorów pozytywnie podziałały rekomendacje JP Morgan i Citigroup, które zachęcają do zwiększania zaangażowania na polskim rynku ze względu na lepsze od prognoz majowe publikacje makroekonomiczne. Warto jednak pamiętać, że to na co czekają inwestorzy zdarzy się w czwartek.

Decyzja FOMC odnośnie poziomu stóp procentowych za oceanem oraz komunikat ją uzasadniający będą pilnie śledzoną informacją na rynku. Do tego czasu możemy się spodziewać niskich obrotów wykorzystywanych przez stronę popytową. Spadkiem o 1,5% kończą się jednak notowania na Węgrzech. Tamtejszy bank centralny zapowiada kontynuację procesu podwyższania kosztu pieniądza oraz interwencje na rynku walutowym w celu obrony własnej waluty. Dziś o godz. 14.30 za euro płacono nawet ponad 290 forintów. Problemy z przeceną walut i obligacji mają także inne kraje takie jak Słowacja czy Turcja. Polska na ich tle jawi się jako kraj o relatywnie silnych fundamentach, zatem osłabienie naszej waluty nie jest tak widoczne, chodź również ma miejsce. O godz. 10.40 za euro płacono 4,12 zł po to by pięć godzin później nasza waluta zyskała na wartości 6 groszy. Podobnie było w relacji do dolara, względem którego złoty umocnił się o 5 groszy. O godz. 15.40 za amerykańską walutę płacono blisko 3,23 zł.

Dzisiejsze zmiany na rynku walutowym niewiele jednak wpływają na obraz rynku. Nasza waluta, podobnie jak waluty innych rynków wschodzących ciągle pozostaje pod silnym wpływem EUR/USD i amerykańskiego rynku długu. Popołudniowa publikacja ze Stanów Zjednoczonych pokazująca wzrost sprzedaży nowych domów o 4,6% (wobec prognozowanego spadku o 4,5%) przełożyła się na wzrost oczekiwań odnośnie zaostrzania polityki pieniężnej za oceanem. Rentowności obligacji USA wzrosły. 2-letnie papiery skarbowe zanotowały rentowność na poziomie 5,26% - najwyższą od grudnia 2000 roku. Rentowności 10-letnich wzrosły do 5,23%. Jak widać, inwersja krzywej rentowności w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się, a rynek oczekuje decyzji FOMC i dalszych podwyżek stóp procentowych.

Jutro rozpoczyna się posiedzenie RPP w Polsce. Obecnie nikt nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, iż piątkowa publikacja pokazała wzrost inflacji bazowej o 1% r/r a w kontraktach terminowych na stopy procentowe uczestnicy rynku oczekują podwyżek kosztu pieniądza w Polsce o 0,75% do końca roku. Wg wyceny kontraktów FRA, WIBOR 3M przekroczy poziom 5% w lutym przyszłego roku, a WIBOR 6M już w grudniu tego roku. W tym kontekście patrząc, dziwią ostatnio podejmowane w mediach działania mające zniechęcić kredytobiorców do zaciągania zobowiązań w CHF zwłaszcza, że przytaczane argumenty mówiły o wzroście stóp procentowych w Szwajcarii a tym samym o wzroście kosztu zaciągniętego kredytu. W obliczu obecnych wycen kosztu naszej waluty i prognoz co do jego wzrostu, rosnące stopy procentowe w Szwajcarii mimo wszystko dalej wydają się być atrakcyjne.

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: