Wezwanie do zapłaty. Czy ugoda z firmą windykacyjną ma sens?
2019-07-15 11:37
Wezwanie do zapłaty © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Co zrobić, kiedy dostaniemy wezwanie do zapłaty?
Popaść w tarapaty finansowe może właściwie każdy. Niezapłacone na czas rachunki czy raty mogą wówczas przemienić się w dług. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, a najgorszym krokiem, jaki można podjąć, jest schowanie głowy w piasek. Co zatem zrobić? W pierwszej kolejności szczerze porozmawiać z pracownikiem firmy windykacyjnej, którego zadaniem jest znalezienie jak najlepszego sposobu na wyjście z kryzysu.Wezwanie do zapłaty – co robić?
Jednym z zasadniczych zadań firmy windykacyjnej jest nawiązanie kontaktu z dłużnikiem, rozeznanie się w jego sytuacji finansowej oraz wypracowanie najlepszego rozwiązania, które to powinno zadowolić zarówno wierzyciela, jak i osobę zadłużoną. Z tego też względu, w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej skontaktować się z firmą windykacyjną, która powinna zaproponować nam indywidualny plan spłaty zaległości dostosowany do możliwości finansowych osoby zadłużonej. Nowoczesne firmy windykacyjne udostępniają także portale do obsługi zadłużenia. Dzięki nim nie wychodząc z domu, za pomocą komputera, tabletu czy smartfona, można m.in. sprawdzić wielkość zadłużenia, zapoznać się z przygotowaną ofertą rozłożenia długu na raty, zatwierdzić ugodę czy dokonać spłaty poprzez system płatności online. Wbrew utartym przekonaniom, wezwanie do zapłaty nie oznacza postępowania sądowego, wizyty komornika i zajęcia mienia. Sprawy niespłaconych należności zostają skierowane na drogę sądową przede wszystkim w momencie, gdy osoba zadłużona unika kontaktu lub nie wywiązuje się ustaleń zawartych w ugodzie. Firmy windykacyjne chcą przede wszystkim dogadać się z osobą zadłużoną. Wyrazem tej intencji jest przestrzeganie przez profesjonalne firmy windykacyjne Zasad Dobrych Praktyk. Gwarantują one wzajemne poszanowanie podczas rozmów i negocjacji.
– Zasady Dobrych Praktyk zawierają regulacje, które firmy windykacyjne są zobowiązane przestrzegać. Dzięki nim osoba zadłużona ma pewność, że podjęte działania są zgodne z prawem i etyką. Wśród regulacji zebranych w dokumencie, znajdują się wskazania dotyczące m.in. sposobu kontaktowania się z osobą zadłużoną, zarówno korespondencyjnie, jak i telefonicznie – mówi Anna Woźniak z Ultimo.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Wezwanie do zapłaty
Ugoda z firmą windykacyjną – tak czy nie?
Ugoda z firmą windykacyjną to najlepszy sposób rozwiązania problemów finansowych. Proces jej zawarcia jest bardzo prosty i szybki.
– Zawarcie umowy nie wiąże się z koniecznością wypełniania i podpisywania wielu dokumentów. Wystarczy jedna rozmowa telefoniczna, podczas której zaległości zostaną rozłożone na raty dostosowane do obecnych możliwości finansowych osoby zadłużonej – wyjaśnia Anna Woźniak. Zawarcie ugody niesie za sobą także inne korzyści. – W czasie spłaty zadłużenia można zmodyfikować wysokość rat np. gdy sytuacja finansowa osoby zadłużonej polepszy się – raty można będzie zwiększyć, co przyczyni się do szybszej spłaty zadłużenia – dodaje ekspert Ultimo.
Co się stanie, gdy nie zawrzemy ugody z firmą windykacyjną?
W momencie, gdy osoba zadłużona przez długi czas unika kontaktu i nie reguluje swoich należności, sprawa może trafić do sądu i może zostać wszczęte postępowanie komornicze. Jak to wygląda w praktyce?
– W przypadku braku dobrowolnej spłaty długu komornik może zająć wynagrodzenie osoby zadłużonej w wysokości 60 proc., gdy sprawa dotyczy zobowiązań alimentacyjnych i 50 proc. w przypadku pozostałych długów. Na koncie osoby zadłużonej co miesiąc powinno jednak zostać 1 633 zł, czyli obowiązująca płaca minimalna netto. Wszystko ponad tę kwotę przeznaczone zostaje na poczet spłaty zobowiązań – wyjaśnia Anna Woźniak z Ultimo.
Przejściowe kłopoty finansowe mogą dotknąć każdego. W takiej sytuacji nie należy jednak podpadać w panikę i jak najszybciej podjąć kroki rozwiązujące ten problem. Pomoże w tym m.in. zawarcie ugody z firmą windykacyjną, której doradca chce się z nami dogadać i rozłożyć dług na raty, które będą dostosowane do naszej sytuacji finansowej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
NikkaRr / 2019-07-22 01:06:28
Patrząc na to, co się dzieje na forach i w artykułach ostrzegających przed firmami windykacyjnymi, to raczej ciężko przekonać ludzi do kontaktu z firmami indykacyjnymi. Sama się bałam jak EOS KSI do mnie dzwoniło, a jednak strach miał tylko wielkie oczy, bo wykazali się mega profesjonalizmem ;) [ odpowiedz ] [ cytuj ]