Rynki konsolidują się w oczekiwaniu na FOMC
2006-06-28 10:48
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Sporym zaskoczeniem może być podwyżka o 50 pkt bazowych (pojawiły się ostatnio takie opinie). W pierwszej reakcji powinna ona umocnić dolara, jednak bardzo prawdopodobne jest, że rynek zinterpretuje to jako ostatnią podwyżkę i nastąpi potem osłabienie dolara. Sądzimy jednak, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny, gdyż 50 pkt podwyżka oznaczałaby, że wcześniej FED podnosił stopy zbyt wolno. Uwagę rynku powinny w najbliższym czasie przyciągnąć informacje na temat możliwych szybszych podwyżek w Europie. Wskazują na to niektóre wypowiedzi przedstawicieli ECB. W tej sytuacji mogłoby dojść do jedynie lekkich wzrostów EURUSD, gdyż globalny charakter obecnego wzrostu inflacji powoduje, że oznaki wyższej inflacji w jednym kraju umacniają oczekiwania inflacyjne w drugim. Historia pokazuje także, że dolar potrafił rosnąć długo po ostatniej podwyżce stóp procentowych. Tak mogłoby być także w obecnym cyklu, szczególnie, jeżeli FED nie da (co ma w zwyczaju) jasnego sygnału.EUR/PLN
Za lepszymi nastrojami stoi przede wszystkim zatrzymanie wzrostów dolara i lekki wzrost oczekiwań dotyczących stóp procentowych w Europie. Dobre nastroje pojawiły się także na GPW. Pojawiają się także opinie, że następnym krokiem RPP jeszcze w tym roku może być podwyżka stóp. Dzisiaj najprawdopodobniej rada pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie. W związku z tym nie należy oczekiwać istotnych ruchów, gdyż rynek wycenia właśnie taką decyzję. Możliwe, że wraz ze spadkiem EURUSD przed FOMC lub nawet wcześniej złoty zacznie się na nowo osłabiać. Uważamy, że zakres 4.05-4.11 powinien być utrzymany i sądzimy, że EURPLN powinien być kupowany na spadkach w kierunku dolnej granicy tego zakresu. Powyżej 4.1150 powinny znajdować się już zlecenia stop-loss. Średnioterminowym celem osłabienia jest 4.17.
USD/PLN
USDPLN utrzymuje nakreślony na początku tygodnia zakres wahań poruszając się pomiędzy 3.22 i 3.27 pod wpływem ruchu kursu EURUSD. Odbicia z rejonu 3.22/23 są dynamiczne i za zwyczaj towarzyszą osłabieniu złotego także do euro. Sądzimy, że ten poziom powinien być wykorzystywany do zakupów dolarów. Dzisiaj lub jutro może być ostateczny moment by kupić USDPLN w tym rejonie. Decyzja FOMC w czwartek może spowodować silny ruch USDPLN do góry jeżeli komunikat FED da jasno do zrozumienia, że cykl podwyżek w USA się nie zakończył i przynajmniej jeszcze jedna podwyżka nastąpi.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.