RPP: stopy bez zmian
2006-06-29 13:43
Na zakończonym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami analityków.
Przeczytaj także: Stopy bez zmian
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - stopa referencyjna 4 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 5,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 2,50 proc. w skali rocznej zaś stopa redyskonta weksli 4,25 procent w skali rocznej.Wyższe od oczekiwań dane za maj dotyczące produkcji, sprzedaży detalicznej oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wskazują na kontynuację w II kw. 2006 r. wysokiego tempa wzrostu gospodarczego odnotowanego w I kwartale. Wzrost produkcji przemysłowej w maju był znacznie wyższy od oczekiwań i wyniósł 19,1 procent (wobec 5,7 procent w kwietniu). Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji przemysłowej w maju wyniósł 15,6 procent (wobec 10,2 proc. w kwietniu).
Wzrost sprzedaży detalicznej - podobnie jak produkcji przemysłowej - był najwyższy od kwietnia 2004 r., kiedy to nastąpił znaczący wzrost aktywności gospodarczej poprzedzający wstąpienie Polski do UE.
Szybki wzrost gospodarczy zwiększa popyt na pracę. Od grudnia 2004 r. w coraz szybszym tempie rośnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
Roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w maju zwiększyło się do 0,9 proc. (wobec 0,7 proc. w kwietniu). Na wzrost rocznego wskaźnika inflacji w stosunku do kwietnia złożył się wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz cen paliw. Nieznacznie wzrosła również większość wskaźników inflacji bazowej, choć nadal pozostały one na niskim poziomie. Niski poziom wszystkich wskaźników inflacji bazowej wskazuje zdaniem RPP na utrzymywanie się niskiej presji inflacyjnej.
Rada podtrzymała przekonanie, że najbardziej korzystna dla Polski byłaby realizacja strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie, co przyczyniłoby się do przyspieszenia długofalowego wzrostu gospodarczego.
Przeczytaj także:
Pustka w kalendarzu makro oraz zaskoczenie RPP
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl