eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFaktoring - fakty i mity

Faktoring - fakty i mity

2006-06-29 12:59

Choć faktoring jest w Polsce obecny od ponad 10 lat, dopiero zdobywa należną sobie pozycję na rynku usług finansowych. Na Zachodzie jest bardziej popularny od leasingu, w Polsce ciągle bywa mylony z windykacją długów. Co odnośnie faktoringu jest prawdą, a co fałszem?

Przeczytaj także: Faktoring - jakie koszty i formalności?

Wątpliwości klaruje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Factors Polska i przedstawiciel firmy w Konferencji Instytucji Faktoringowych, gdzie dba o właściwe rozumienie usługi i jej założeń.

1. Faktoring zajmuje się głównie odzyskiwaniem należności klienta od dłużników

Fałsz.
Faktoring zajmuje się bieżącym finansowaniem działalności firm, których umowy z kontrahentami zawierają klauzulę o odłożonym terminie płatności. W kraju najczęściej praktykuje się regulowanie należności w ciągu 30-60 dni od przyjęcia towarów, jednak w przypadku współpracy z odbiorcami dużymi lub ulokowanymi za granicą termin ten przesuwa się do 90, 120 a nawet 180 dni. Ta rozbieżność może powodować duże utrudnienia w bieżącym funkcjonowaniu firmy, o ile nie korzysta ona z zewnętrznego finansowania - tu przychodzi w sukurs faktoring. Klient przekazuje faktorowi faktury na należności swoich kontrahentów, a w zamian otrzymuje większość sumy, na jaką one opiewają. Pozostałe kilkanaście procent, po potrąceniu prowizji, zostaje wypłacone w momencie zrealizowania wszystkich wpłat przez kontrahentów. Firma ma z głowy problem monitowania u odbiorców o terminowe wniesienie opłat – tym zajmuje się faktor w ramach pobieranej prowizji. Egzekwowanie należności jest sprawą poboczną, a w dodatku z góry zakłada się, że kontrahent ma uczciwe zamiary.

2. Faktoring nie generuje dodatkowego zadłużenia

Prawda.
Faktoring finansuje bieżącą działalność przedsiębiorstwa w oparciu o system prowizyjny, a nie o comiesięczne odsetki, jak ma to miejsce choćby w przypadku kredytu. W efekcie uwalnia środki, zamiast dodawać nowe obciążenia - jak odsetki - które trzeba wliczać w comiesięczne koszty. Dużym plusem faktoringu jest szybki dostęp do środków - 80% wartości faktury jest wypłacane klientowi w ciągu 24 godzin od podpisania umowy z faktorem, a cała reszta (pomniejszona o prowizję) w momencie, gdy kontrahent wpłaci należność.

3. Faktoring bywa droższy od kredytu

Prawda,
choć faktoring jest dostępny także dla mniejszych i młodszych firm, które nie mają jeszcze wypracowanej zdolności kredytowej. Duże, znane przedsiębiorstwa zapewne wynegocjują indywidualne warunki kredytowania i w ten sposób oszczędzą. Warto jednak pamiętać, że faktoring ma znacznie uproszczone procedury, a do tego obsługa wykracza poza samo finansowanie i obejmuje m.in. także prowadzenie kont rozrachunkowych, czy - w przypadku faktoringu eksportowego - asystowanie w nawiązywaniu i prowadzeniu bezpiecznej współpracy biznesowej z zagranicą. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na indywidualne podejście do klientów klientów, usługi faktora mogą być także tańsze od kredytu, zwłaszcza jeśli uwzględnimy całkowite koszty kredytu (z kosztami ukrytymi oraz kosztami zabezpieczeń) oraz wszystkie korzyści, które daje faktoring (rabaty u dostawców, dodatkowy czas na spłatę należności dla odbiorców, dodatkowy czas pracowników zajmujących się kontaktami z płatnikami itd.).

 

1 2

następna

oprac. : Bibby Factors Polska Bibby Factors Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: