eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePoczątek kwartału testem siły rynku

Początek kwartału testem siły rynku

2006-07-03 09:51

Przeczytaj także: Droższe surowce pomogą w ostatnim półroczu


W sobotę Wal-Mart poinformował, że jego sprzedaż w czerwcu wzrosła o 1,2 proc. Wzrost był na dolnym poziomie zakresu prognozy (1 – 3 proc.) wcześniej publikowanej przez firmę, więc sektor sprzedaży detalicznej powinien dzisiaj tracić. W nocy z niedzieli na poniedziałek bank centralny Japonii opublikował indeks Tankan odzwierciedlający poziom zaufania japońskich przedsiębiorców do gospodarki w drugim kwartale. Okazało się, że nastroje się poprawiają, a biznes oczekuje w tym roku dużego wzrostu wydatków inwestycyjnych. Dzięki temu lekko rósł japoński Nikkei, ale nie będzie to miało wpływu na zachowanie rynku amerykańskiego.

Poniedziałek jest dniem przed świętem w USA (Dzień Niepodległości), a to powinno ograniczyć aktywność na rynkach finansowych. Jest to jednak również pierwszy, roboczy dzień miesiąca, a to zazwyczaj sprzyja rynkom akcji, bo świeże pieniądze napływają do funduszy. Nie jest więc wykluczone, że na małym obrocie indeksy wzrosną. Sporo jednak zależy od danych makroekonomicznych.

Nie wydaje mi się prawdopodobne, żeby duży wpływ na rynek miały publikacje indeksów PMI pokazujących jak rozwija się sektor produkcyjny w poszczególnych krajach UE i całej strefy euro. Przede wszystkim ten segment to tylko 30 proc. gospodarki, a po drugie zazwyczaj europejskie indeksy tylko na chwilę wpływają na rynek walutowy, a akcje i tak czekają na inwestorów z USA. Niewątpliwie jednak lepsze od prognoz dane wzmocniłyby na pewien czas euro. Dane o stopie bezrobocia są w ogóle bez znaczenia.

Po południu zostaną opublikowane dwa raporty w USA. Mniejsze znaczenie będą miały dane o wydatkach na konstrukcje budowlane, ale jednak pewien wpływ mogą mieć, bo wyższe wydatki sygnalizowałyby, że trwa ożywienie w inwestycjach, a sektor budowy domów nie załamuje się. Ponieważ rynki boją się zarówno inflacji jak i spowolnienia gospodarczego to lepiej dla akcji byłoby, gdyby dane były dobre. Podobnie powinien zachować się rynek po publikacji indeksu ISM dla sektora produkcyjnego. W tych danych istotny będzie jednak też subindeks cenowy. Najgorsza kombinacja dla akcji to spadek indeksu głównego i wzrost subindeksu cenowego. Trzeba jednak pamiętać, że sfera produkcyjna to tylko 20 procent gospodarki USA, więc wpływ tych danych może być ograniczony.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: