eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePesymizm do dolara jest już uzasadniony?

Pesymizm do dolara jest już uzasadniony?

2006-07-03 10:49

Pesymizm do dolara jest już uzasadniony?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa decyzja o podniesieniu stóp procentowych w USA nie była zaskoczeniem. Natomiast gołębi komunikat był. Rynek oczekiwał zapowiedzi dalszych podwyżek i mocnego podkreślenia zagrożenia inflacją. Zamiast tego rynek otrzymał informację, że kwestię czy stopy będą dalej podnoszone rozstrzygną nadchodzące dane. Rynek uznał, że taka sytuacja jest bardzo korzystny szczególnie dla rynku akcji. Indeksy giełdowe zanotowały w zeszłym tygodniu duże wzrosty.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Taka reakcja oznacza, że rynek przestał obawiać się, że rosnące stopy procentowe zduszą gospodarkę. Inflacja natomiast sama w sobie bez dalszych podwyżek nie jest dla rynku akcji niebezpieczna. Osłabienie dolara jest zatem reakcją zrozumiałą. Biorąc jednak pod uwagę trudny do spełnienia warunek zatrzymania podwyżek – jakim są słabsze dane makroekonomiczne w najbliższych 5 tygodniach – skala osłabienia jest w naszej opinii zbyt duża. Jak bardzo rynek ma nadzieję na zatrzymanie podwyżek są ostatnie dane na temat wydatków konsumentów i sentymentu. Całkiem dobre dane zostały uznane za przemawiające za pauzą. Według nas jest to objaw nadmiernego i rosnącego pesymizmu w stosunku do dolara. Sądzimy, że rynek czeka niejedna przykra niespodzianka w postaci dobrych danych makro, które mogą wywołać korektę spadkową i wypłoszenie z rynku nadmiernych pesymistów. Sytuacja na rynkach wschodzących, czyli brak solidnego odreagowania ostatnich spadków jest według nas argumentem za zwiększoną ostrożnością i ewentualnym sprzedawaniu dolarów na wzrostach.

Najważniejsze wiadomości


  • E-12: indeks nastrojów wzrósł w czerwcu do 107,2 pkt. wobec 106,7 pkt. w maju.
  • US: inflacja PCE bazowa wzrosła w maju zgodnie z oczekiwaniem analityków o 0,2% m/m i 2,1% r/r. W tym okresie deflator PCE wyniósł 3,3%.
  • US: wydatki konsumentów wzrosły w maju 0,4% (prognoza +0,4%). Dochody wzrosły w tym samym tempie (+0,4%), jednakże analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2%.
  • US: indeks optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan (po korektach) wzrósł w czerwcu do 84,9 pkt. wobec 79,1
    pkt. w maju.
  • US: indeks Chicago PMI spadł w czerwcu dp 56,5 pkt. z 61,5 pkt. w maju, co może zapowiadać spowolnienie koniunktury w USA.
  • Japoński indeks Nikkei 225 zakończył sesję wzrostem o 0,43 proc. W Europie i w regionie CEE notowania wzrastają na otwarciu.
  • Ceny złota przebiły w piątek kluczowy opór na poziomie 600 dolarów za uncję. Przyczyna wzrostów jest złagodzenie retoryki w komunkacie z posiedzenia FOMC i konflikt na linii Izrael-Palestyna (620).

Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: