Pesymizm do dolara jest już uzasadniony?
2006-07-03 10:49
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
W naszej opinii brak kontynuacji umocnienia złotego w piątek po decyzji FOMC w czwartek jest sygnałem ostrzegawczym. Jeżeli miałby pojawić się nowy trend spadkowy dolara. Rynek złotego nadal się konsoliduje. Formacje techniczne wskazują na niezdecydowanie lub formowanie się silnego wsparcia w okolicy 4.050. Sytuacja polityczna i makroekonomiczna w naszym kraju pozostaje na razie bez wpływu na codzienne notowania, jednak w dłuższej perspektywie sytuacja polityczna pozostaje negatywnym czynnikiem. Oczekujemy, że złoty dziś i jutro pozostawać będzie w zakresie wahań 4.05-4.0750 jednak po 4 lipca może nastąpić osłabienie złotego.
USD/PLN
Jeżeli miałby pojawić się uformować nowy trend spadkowy dolara to powinniśmy widzieć umocnienie złotego i innych walut z rynków wschodzących, które straciły na wartości w trakcie spadku EURUSD z 1.29 do 1.25 w ostatnim miesiącu. USDPLN powinien w ciągu najbliższych dni utrzymywać się na niskich poziomach (m.in. przez fakt, że 4 lipca jest święto niepodległości w USA i pojawiają się obawy o możliwość zamachów terrorystycznych). W połowie tygodnia oczekujemy, że USDPLN powróci powyżej 3.20, szczególnie wtedy gdy przyjdą dobre dane makroekonomiczne. Zanim wyjdą w piątek dane z rynku pracy dolar może się umocnić do euro, gdy niektórzy inwestorzy ograniczą krótkie pozycje w USD w obawie o zaskoczenie lepszymi danymi.
EUR/USD
Notowania eurodolara przetestowały dzisiaj rano psychologiczny opór na poziomie 1,28. Piątkowe popołudnie przyniosło dalsze osłabienie dolara, któremu nie sprzyja sentyment po złagodzeniu retoryki w czwartkowym komunikacie z posiedzenia FOMC. Mimo polepszenia nastrojów wśród konsumentów (indeks optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan wzrósł w czerwcu do 84,9 pkt. wobec 79,1 pkt. w maju.) niepokój wśród inwestorów budzi koniunktura w przemyśle amerykańskim.
Obrazujący aktywność biznesu w regionie Środkowego Zachodu indeks Chicago PMI spadł w czerwcu do 56,5 pkt. z 61,5 pkt. w maju, co może zapowiadać słabszy odczyt kluczowego dla dalszych losów dolara wskaźnika ISM dla sektora produkcyjnego w czerwcu (prognoza w 55 pkt.). Jeżeli wskaźnik będzie gorszy od oczekiwań analityków, możemy być świadkiem kolejnej fali wyprzedaży amerykańskiej waluty, gdyż inwestorzy w USA mają jutro wolne ze względu na Dzień Niepodległości i mogą antycypować dalszą słabość dolara. Dodatkowo rosnące ryzyko geopolityczne związane z krytyczną sytuacją w Izraelu i odmową udzielenia szybkiej odpowiedzi przez Iran na propozycje koalicji „sześciu” nie zachęcają do zajmowania krótkich pozycji w eurodolarze. Od góry ograniczeniem dla wzrostów notowań jest poziom 1,2820. Wsparciem pozostaje 1,2730.
GBP/PLN
Sytuacja na EURGBP nie zmienia się i GBPPLN pozostaje słabszy relatywnie do EURPLN. Spodziewamy się pozostawania GBPPLN w zakresie 5.83-5.90. W dalszym ciągu oczekiwaniach odnośnie tempa wzrostu stóp w Europie i Wielkiej Brytanii w głównej mierze determinują notowania EURGBP. W najbliższych dniach nie powinno się wiele dziać na tej parze, gdyż rynek skupiony jest głównie na danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość utworzenia się wsparcia na rosnącej linii trendu przy 5.82.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.