Rynki finansowe 26.06-02.07.2006
2006-07-03 11:33
Przeczytaj także: Rynki finansowe 19-25.06.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Tydzień na rynku obligacji skarbowych minął względnie spokojnie. Oddziaływały na niego dwa główne wydarzenia związane z decyzjami banków centralnych o poziomach stóp procentowych – najpierw nasza RPP pozostawiła główną stopę referencyjną na poziomie 4,0 proc., a w czwartek amerykański Fed podniósł tamtejszą stopę referencyjną do poziomu 5,25 proc. W sumie ceny obligacji wzrosły, a ich rentowności spadły do poziomu poniżej 5,6 proc. dla obligacji 5-letnich (ostatni tydzień obligacje rozpoczynały dochodowością na poziomie 5,76 proc. w skali roku).
Zagraniczne rynki
Obligacje w USA zyskały na wartości ze względu na oczekiwania rynku. Niewykluczone, że tamtejszy bank centralny kolejną, 17. podwyżką głównej stopy procentowej, może skończyć ten cykl. Ostatnie półroczne było niekorzystne pod względem spadku wartości cen obligacji, ale analitycy są zgodni co do tego, że kolejne pół roku powinno już przynieść odbicie cen papierów skarbowych.
Na rynku europejskim obligacje skarbowe w dalszym ciągu traciły na fali przekonania, że ECB będzie dalej podnosić stopy procentowe. Był to kolejny kwartał, który przyniósł spadek cen obligacji krajów strefy euro. Rentowność obligacji niemieckich (2-letnie bundy) wzrosła do poziomu 3,57 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Ostatni tydzień, kończący zarazem pierwsze półrocze br., przyniósł bardzo mocne wzrosty, które sprowadziły indeksy w okolice majowej konsolidacji po pierwszej fali spadkowej. Indeks WIG20 zyskał 10,33 proc., zatrzymując się na poziomie 2 889,67 pkt.
W minionym tygodniu wypłaty z zagranicznych funduszy inwestujących na emerging markets spadły do poziomu 500 mln USD netto (to znacznie mniej niż wcześniej). Brak podaży ze strony zagranicznych inwestorów wykorzystały nasze rodzime TFI, by poprawić swoje wyniki na koniec kolejnego kwartału i półrocza.
Wzrostom sprzyjała pozytywna atmosfera na zagranicznych parkietach jak też na rynkach surowcowych. Cena tony miedzi zanotowała pokaźne wzrosty, co przełożyło się na cenę walorów KGHM o 20,08 proc.
Najważniejszym wydarzeniem było oczywiście czwartkowe posiedzenie Fedu i przedstawiony komunikat. Mimo że nie odbiegał on znacząco w swej treści od poprzedniego, rynek odebrał go jako sygnał poluzowania polityki monetarnej, co przełożyło się na pokaźne wzrosty na wszystkich parkietach.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane