eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOdzyskiwanie długów. Raczej windykacja niż sprzedaż

Odzyskiwanie długów. Raczej windykacja niż sprzedaż

2019-11-04 11:27

Odzyskiwanie długów. Raczej windykacja niż sprzedaż

Jak Polacy odzyskują należności? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polscy wierzyciele nie zwlekają z odzyskiwaniem należności. Z danych zebranych przez Oferteo.pl wynika, że swoje działania rozpoczynają niedługo po przeterminowaniu płatności, a kwoty, których dochodzą, nie przewyższają najczęściej 10 tys. złotych. Okazuje się również, że opcją wybieraną częściej niż sprzedaż długu jest windykacja.

Przeczytaj także: Zarządzanie wierzytelnościami: rynek stabilny, otoczenie niepewne

Najczęściej do 10 000 zł


Jak wynika z analizy Oferteo.pl, odzyskiwanie długów najczęściej dotyczy sum, które nie przekraczają 10 000 złotych. Takich właśnie kwot dotyczyło 38% umieszczonych na łamach serwisu zleceń. Co trzecie dotyczyło kwot w przedziale 10 000 - 29 999 zł. Większe sumy próbowano egzekwować znaczniej rzadziej, a długi przekraczające 1 milion złotych stanowiły zaledwie 1% przypadków.

Jeśli odzyskiwanie długów, to przede wszystkim windykacja


Zrealizowane badanie dowodzi również, że w odzyskiwaniu długów wierzyciele częściej posiłkują się windykacją niż jego sprzedażą. Na postępowanie windykacyjne zdecydowało się 47% badanych, o sprzedaży długu mówiło z kolei 42% respondentów. Warto podkreślić, że w minionym roku rezultaty były odwrotne - odsprzedanie należności firmie skupującej długi było rozwiązaniem, na które Polacy decydowali się najchętniej. Dodatkowo 11% firm było gotowych zarówno sprzedać dług, jak i rozpocząć postępowanie windykacyjne.
– Nierzetelni dłużnicy i trudności z odzyskiwaniem długów stanowią poważny problem dla wierzyciela. W tak złożonych sprawach bardzo cenna jest pomoc specjalistów rozumiejących finansowe i prawne aspekty każdego indywidualnego przypadku. Szukając firm zajmujących się tego typu tematyką, warto zapoznać się z zagadnieniami, jakimi zajmowały się one wcześniej oraz opiniami na temat ich pracy. W ten sposób możemy zdobyć pewność, że powierzamy kwestię swoich finansów w ręce profesjonalistów – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Firmy nie zwlekają z walką o pieniądze


Badania pokazują, że firmy w Polsce nie czekają z podjęciem działań mających na celu odzyskiwanie długów. 38% z nich zgłaszało się po pomoc w tej sprawie już w tym samym roku, w którym płatność się przeterminowała, a 27% podjęło działanie po roku od terminu płatności.

fot. mat. prasowe

Wysokość długu

Długi, jakie odzyskują Polacy, nie przekraczają zwykle 10 000 zł.


Należności przeterminowane od 2 do 4 lat były przedmiotem 23% spraw zgłaszanych w serwisie Oferteo.pl. Tylko 12% ankietowanych zwlekało z walką o pieniądze pięć lat lub dłużej.

O tym, jak cenny w tego typu sprawach jest czas, świadczy również fakt, że aż 80% badanych zwracających się o pomoc podkreślało, że zależy im na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy. 11% było w stanie poczekać miesiąc, a 5% nie było jeszcze zdecydowanych na żaden konkretny termin.

fot. mat. prasowe

Rodzaj usługi

Wierzyciele częściej niż na sprzedaż długu decydują się na rozpoczęcie postępowania windykacyjnego


Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 2 600 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby, które chciały odzyskać należności od października 2018 roku do końca września 2019 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • wezwanie do zapłaty, a później pozew.

    sadinternetowypl / 2019-11-05 11:26:45

    Niestety postępowania sądowe trochę trwają, wiec lepiej od razu składać pozew o zapłatę a nie czekać, aż dłużnik poukrywa majątek. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Odzyskiwanie długów. Raczej windykacja niż sprzedaż

    bernard67 / 2019-11-27 14:37:48

    zamiast odzyskiwać lepiej odrazu nie zawierać umów z dluznikami i przed wspolpraca sprawdzac ich w erifie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: