eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweBierzesz kredyt hipoteczny? Zmiana pracy powinna poczekać

Bierzesz kredyt hipoteczny? Zmiana pracy powinna poczekać

2019-11-21 09:04

Bierzesz kredyt hipoteczny? Zmiana pracy powinna poczekać

Kredyt hipoteczny © bzyxx - Fotolia.com

Sytuacja pracowników jest dziś co najmniej dobra, bezrobocie spada, ofert pracy nie brakuje, a wynagrodzenia pną się w górę. To jednak nie powstrzymuje Polaków od poszukiwania nowych horyzontów – okazuje się, że zmiana pracy to krok, który interesuje ciągle pokaźne grono pracowników. Chęci zmian w życiu zawodowym nie można się dziwić, ale warto podkreślić, że są takie sytuacje, w których szczególnie ważna staje się ciągłość pracy. Oto jedna z nich.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do rozmowy o kredycie hipotecznym?

Zmiana pracy nie jest najlepszym pomysłem m.in. wówczas, gdy nosimy się z zamiarem zakupu własnych czterech kątów i rozpoczynamy starania o kredyt hipoteczny. I wprawdzie pojawienie się wizji wyższych zarobków każe nam myśleć, że wpłyną one pozytywnie na poziom naszej zdolności kredytowej, to jednocześnie warto, abyśmy zdali sobie sprawę, że dla banku zdecydowanie ważniejsza może okazać się ciągłość pracy.

Podczas oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy bank analizuje szereg kwestii, a ciągłość pracy jest jednym z elementów, które stanowią o jego wiarygodności. Z tego też względu o to, czy uzyska kredyt hipoteczny, nie musi się martwić ten, kto po zakończeniu poprzedniego zatrudnienia natychmiast podpisuje umowę o pracę na czas nieokreślony. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak zbyt często. Zmiana pracy częściej bowiem oznacza pewien czas oczekiwania na nowe zatrudnienie. Co wówczas?
- W takiej sytuacji oczekiwanie na kredyt hipoteczny może się wydłużyć nawet o kilka miesięcy, co może oznaczać, że ktoś wyprzedzi nas w zakupie wybranej nieruchomości. Są jednak także takie banki, które akceptują 2 tygodnie, miesiąc, a nawet 2 miesiące przerwy między umowami o pracę o ile nową umowę mamy zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli zatem mamy lukę w zatrudnieniu, a chcemy jak najszybciej otrzymać kredyt na wymarzone mieszkanie, to warto zwrócić się o pomoc do pośrednika kredytowego, który znajdzie ofertę dopuszczającą tego typu sytuację – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Kredyt hipoteczny

Jak długa przerwa w zatrudnieniu nie przekreśli szans na kredyt hipoteczny?


A co jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, posiadając jedynie umowę na czas próbny? Wieści nie są najlepsze – taka forma zatrudnienia najczęściej nie jest akceptowana przez kredytodawców. Dlaczego? Jak wyjaśnia Katarzyna Dmowska:
- Przy umowie na czas określony banki co do zasady wymagają od kredytobiorcy zatrudnienia od co najmniej 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny i minimum na pół roku do przodu. Niespełnienie któregoś z tych warunków może skutkować odmową finansowania. Jednak i w tej kwestii polityka banków bywa różna. Należy bowiem pamiętać, że każdy klient traktowany jest indywidualnie, a jego sytuacja może być rozpatrywana z różnym skutkiem w zależności od banku – mówi.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • robertgr / 2019-11-25 11:00:45

    No niestety, zaciągnięcie kredytu wymaga czasem poświęceń, ale jestem najlepszym przykładem, że da się i kupuję dom na osiedlu Ogrody Przyjaciół. To prawda, chwilę to trwało – parę lat planowałem już kredyt i pod tym kątem budowałem zdolność kredytową i ciągłość zatrudnienia, ale umówmy się – zakup nieruchomości to nie jest drobiazg, a decyzja na całe życie. Może to i lepiej, że nie da się ot tak tego załatwić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: