eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe80% Polaków odkłada 500 plus na przyszłość

80% Polaków odkłada 500 plus na przyszłość

2019-11-22 11:25

80% Polaków odkłada 500 plus na przyszłość

500 plus odkładamy na przyszłość © cegli - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

500 plus na pierwsze dziecko stało się faktem, a Polacy już zdążyli się do niego przyzwyczaić. Wielu dokładnie wie, co zrobi z rządowym wsparciem - jak dowiedziała się Izba Zarządzania Funduszami i Aktywami, aż 78% ma zamiar odkładać je z myślą o zabezpieczeniu swojej pociechy. Niektórzy jednak nie przywiązują do tego aż tak dużej wagi, a powodem tego jest po prostu brak obaw o przyszłość dziecka.

Przeczytaj także: 500 plus na pierwsze dziecko: bonus luzujący dyscyplinę?

Badanie zrealizowane dla Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami potwierdza, że 78% Polaków pobierających 500 plus na pierwsze dziecko chce, aby pieniądze te posłużyły zabezpieczeniu finansowemu przyszłości jego latorośli (66%) lub inwestycji w edukację (22%). I nie jest to w zasadzie zaskoczeniem, skoro większość z nas w tę przyszłość patrzy z pewnymi obawami. Szczególnie niepokoją nas ewentualne problemy ze znalezieniem pracy (18%), brak wystarczających na godne życie środków (17%), kwestie zdrowotne (11%), a także potencjalna nieporadność (7%).

Warto jednak podkreślić, że całkiem spora rzesza badanych beneficjentów 500 plus na pierwsze dziecko deklaruje brak obaw związanych z przyszłością najmłodszych. Takiej odpowiedzi udzieliło 31% młodych rodziców. Dla porównania, wśród starszych respondentów taką beztroskę wyraża 23% badanych. Młodsi uczestnicy badania rzadziej wskazują również, że sen z powiek spędza im możliwe bezrobocie ich pociech (9% do 18%). Takie podejście znajduje jednak swoje uzasadnienie.
– Myśląc o zabezpieczeniu przyszłości naszych dzieci większość z nas skupia się na stronie finansowej – boimy się braku pieniędzy oraz braku pracy, które mogą dotknąć nasze pociechy i skutkować trudnościami w powiązaniu końca z końcem. Wiemy jak to było, gdy sami byliśmy młodzi, dlatego chcemy ułatwić im start w dorosłość. To odnosi się do ludzi, którzy mają za sobą już pierwsze doświadczenia związane z zatrudnieniem i samodzielnym gospodarowaniem pieniędzmi. A młodzi? Osoby na początku swojej drogi zawodowej są zwykle bardziej optymistyczne i beztroskie, brakuje im doświadczenia życiowego, stąd częściej niż inne grupy wiekowe deklarują, że nie obawiają się o przyszłość swoich pociech – komentuje Małgorzata Rusewicz, Wiceprezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

fot. mat. prasowe

Zabezpieczanie przyszłości dzieci

500 plus na pierwsze dziecko zamierzamy odkładać z myślą o zabezpieczeniu przyszłości.


Z badania wynika również, że zaoszczędzone 500 plus na pierwsze dziecko zamierzamy lokować przede wszystkim na rachunku oszczędnościowym (23%), w przysłowiowej skarpecie (22%) lub na lokacie (21%). Jednocześnie jedynie jeden na dwudziestu rodziców, beneficjentów programu 500 plus na pierwsze dziecko, przyznawał, że fundusze inwestycyjne to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości swojego potomstwa. Jako główne bariery przed korzystaniem z tego rozwiązania respondenci wskazywali przede wszystkim potencjalne ryzyko oraz brak zaufania do tego typu instrumentów finansowych (43%), a także wysokie koszty uczestnictwa i opłaty związane z zarządzaniem środkami (25%).
– Planowanie oszczędności przez rodziców wydaje się być wartością dodaną programu 500 plus, który podniósł świadomość tego, jak ważne jest odkładanie pieniędzy w celu zabezpieczenia przyszłości finansowej naszych pociech. 66% Polaków chcących gromadzić kapitał z myślą o potomstwie to dobry wynik, jednak z wcielaniem tych deklaracji w życie różnie bywa – według ostatnich danych jedynie 15% rodziców, beneficjentów programu 500 plus na pierwsze dziecko, przeznaczana na ten cel dodatkowe środki. Brakuje nam wiedzy o tym, jak efektywnie oszczędzać – za jeden z najlepszych sposobów pomnażania kapitału nadal uznajemy świnkę skarbonkę, a inne instrumenty finansowe traktujemy z rezerwą. Boimy się tego, czego nie znamy, a poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków jest niestety, jak pokazują liczne badania, dość niski. Kampania edukacyjna związana z wprowadzeniem PPK ma szansę to zmienić – przybliżyć mechanizmy funkcjonowania rynku finansowego, a tym samym pokazać fundusze inwestycyjne jako jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych form pomnażania kapitału. To szczególnie istotne w kontekście oszczędzania długoterminowego, jakim jest przecież odkładanie środków na zabezpieczenie przyszłości dzieci – dodaje Małgorzata Rusewicz, Wiceprezes Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: