Black Friday: w święto zakupów na raty zadbaj o bezpieczeństwo danych
2019-11-27 14:35
Zakupy online w Black Friday © mangpor2004 - Fotolia.com
Przeczytaj także: BIK: zakupy online bez oszustów i pochopnych decyzji, jak to zrobić?
Black Friday i Cyber Monday to również sposobność do tego, aby zdecydować się na kredyt ratalny. Potwierdzają to wyraźnie dane Biura Informacji Kredytowej, które pokazują, że u schyłku listopada zakupy na raty notują zupełnie niespotykane na przestrzeni całego tego miesiąca wyniki. Obserwacje BIK dowodzą np., że w ostatni weekend listopada 2017 roku zakupy na raty zanotowały niemal 50% wzrost względem innych, listopadowych weekendów. W 2018 roku dynamika ta sięgnęła już 80%.Przy okazji Black Friday 2017 kredyt ratalny zaciągnięto ponad 20 tys. razy. Łączna wartość finansowania udzielonego przez banki sięgnęła 71,8 mln zł. Zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym było to prawie o 100% więcej niż średnia dzienna dla pozostałych dni roboczych w listopadzie 2017 r.
W minionym roku Black Friday przypadł na 23 listopada, a banki udzieliły 23,92 tys. kredytów ratalnych na łączną kwotę 85,25 mln zł. W ujęciu liczbowym było to 116%, a w wartościowym 106% więcej niż średnia dzienna dla pozostałych dni roboczych w listopadzie 2018 r.
Doświadczenia minionych lat pozwalają przewidywać, że tegoroczny, przypadający na 29 listopada 2019 r., Black Friday przyniesie jeszcze bardziej imponujące wyniki . Tym bardziej, że wartość kredytów ratalnych udzielonych w okresie styczeń – październik 2019 r. już teraz jest o 6,7% wyższa niż rok temu.
Atrakcyjne promocje w Black Friday czy w Cyber Monday skłaniają do zakupów nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale często także w internetowych. Należy sobie uświadomić jak ważne jest, aby w trakcie poszukiwania super oferty nie dać się złowić złodziejom, czyhającym na nasze dane osobowe.
fot. mat. prasowe
Black Friday - zakupy na raty
Jak dbać o bezpieczeństwo danych i chronić się przed grasującymi w Black Friday złodziejami?
Świąteczne przedsprzedaże, atrakcyjne zniżki w sklepach internetowych i stacjonarnych, to także okazje dla złodziei danych. Dlatego w takim okresie należy szczególnie zwracać uwagę na ochronę swoich danych, tzw. wrażliwych, czyli: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL i data urodzin. To cenna informacja dla potencjalnych złodziei tożsamości. Dane te w rękach przestępców mogą zostać użyte, m.in. do wyłudzenia kredytu czy pożyczek zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. Ze względu na przeniesienie do Internetu znacznej części transakcji zakupowych, a tym samym większości transakcji finansowych, należy zdawać sobie sprawę ze sprytu przestępców internetowych. Trzeba mieć świadomość, że scenariusze hackerów bazują nie tylko na technologii, ale nadal przede wszystkim wykorzystują ludzką naiwność. Złodzieje internetowi czyhają na błędy, jakie popełniamy z powodu szybkości, automatyzmu postępowania lub zwykłego braku spostrzegawczości.
Konieczne jest więc wpojenie sobie kilku zasad odnośnie bezpieczeństwa danych i wyrobienie właściwych nawyków dotyczących zachowań w Internecie.
Wszyscy użytkownicy internetu, świadomi zagrożeń, powinni stosować wszelkie niezbędne środki ostrożności, nawet te oczywiste, jak: stosowanie różnych haseł dostępu, regularne ich zmienianie i niezapamiętywanie przez przeglądarkę, nie mówiąc już o niepodawaniu loginów i haseł innym osobom. Działając w przestrzeni online, musimy zachowywać szczególną ostrożność, jakie dane pozostawiamy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)