Wyższe ceny prądu w 2020 r. już pewne. Więcej zapłacą wszyscy
2019-12-18 12:06
Od 1 stycznia za prąd zapłacimy więcej © ratmaner - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny prądu 2020 będą wyższe. Ile płaciliśmy, ile zapłacimy?
Którzy odbiorcy najbardziej odczują wyższe ceny prądu?
Tak pokaźna podwyżka ceny prądu w przypadku firmy Tauron jest w głównej mierze następstwem ubiegłorocznego zamrożenia stawek – pisze Optimal Energy. Szacunki wskazują, że klient Taurona, który zużywa około 1 MWh rocznie zapłaci w skali roku 50 złotych więcej. Para wyda 140 złotych więcej, a w przypadku rodziny 2+4 rachunek za prąd wzrośnie o przeszło 250 złotych.
Więcej od stycznia 2020 r. zapłacą również odbiorcy korzystający z usług innych państwowych spółek. Wprawdzie na razie URE zdecydował się pozostawić obecną stawkę za 1 kWh energii elektrycznej czynnej (potocznie nazywana ceną prądu) u osób rozliczających się na tzw. stawkach taryfowych, ale za to podwyższone zostaną opłaty za dystrybucję, co w ostatecznym rozrachunku oznacza wyższe ceny prądu dla wszystkich.
fot. mat. prasowe
Porównanie ceny prądu 2019-2020
Jak wzrost ceny prądu wpłynie na udział kosztów dystrybucji i sprzedaży w całym rachunku?
Wracając do firmy Tauron i jej klientów, którzy jako jedyni w komplecie (sprzedaż i dystrybucja) mają na chwilę
obecną zamknięty temat związany z zatwierdzaniem cen, sprawdźmy jak zmienił się udział kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej i dystrybucji prądu w samym rachunku.
fot. mat. prasowe
Roczne koszty zakupu prądu
Okazuje się, że nowe taryfy wpłynęły na odwrócenie udziału tych dwóch składników w porównaniu z rokiem ubiegłym. Biorąc pod uwagę wyłącznie stawki firmy Tauron na rok 2020, pierwszy raz od czerwca 2013 roku ponad połowę (53,92%) ujętych w rachunku kosztów będą stanowić te, które związane są zakupem prądu, a nieco ponad 46% to koszty dystrybucji energii.
W jakiej grupie taryfowej podwyżki są bardziej odczuwalne - G11 czy G12?
Podwyżka ceny prądu na poziomie 19,92% dotyczy taryfy G11. Jest jednak spora grupa odbiorców, która rozlicza się w oparciu o taryfę G12. Charakteryzuje się ona tym, że w ciągu doby pobieramy prąd w dwóch strefach czasowych: dziennej - droższej i nocnej - tańszej. Tutaj podwyżki są również odczuwalne i wynoszą dokładnie 19,97% w przypadku strefy dziennej i 19,99% w strefie nocnej.
fot. mat. prasowe
Roczne koszty ogrzewania
Ceny prądu uderzą w kieszeń właścicieli domów
Wspomniana taryfa G12 czy też G12w dominuje u osób, które swoje domy ogrzewają energię elektryczną. To ta grupa odbiorców prądu odczuje w swoich portfelach najbardziej skutki podniesienia cen energii. Rocznie koszt ogrzewania energią elektryczną może wzrosnąć nawet o ponad 1 tysiąc złotych.
fot. mat. prasowe
Udział kosztów dystrybucji i sprzedaży w rachunku za energię elektryczną
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)