Dystrybucja energii elektrycznej. Ile zapłacą firmy w 2020 r.?
2019-12-30 12:28
![Dystrybucja energii elektrycznej. Ile zapłacą firmy w 2020 r.? [© vege - Fotolia.com] Dystrybucja energii elektrycznej. Ile zapłacą firmy w 2020 r.?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ceny-pradu/Dystrybucja-energii-elektrycznej-Ile-zaplaca-firmy-w-2020-r-225830-200x133crop.jpg)
Ile zapłacą firmy za dystrybucję prądu w 2020 roku? © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ceny energii elektrycznej uderzają w automotive. Jak przeciwdziałać?
Kim w praktyce są odbiorcy biznesowi rozliczani w taryfie C11, C21 i B21?
Sklepy spożywcze, fryzjerzy czy też kawiarnie to przedsiębiorcy rozliczający się w grupie taryfowej C11. Taryfa C21 jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw, które ze względu na liczbę urządzeń jednocześnie podłączonych do sieci mają moc umowną wyższą niż 40kW. Są to np. stolarnie czy większe piekarnie. Ostatnia z analizowanych taryf B21 różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwo takie jest zasilane z sieci średniego napięcia. Wykorzystywana jest często przez większe fabryki, w halach magazynowych czy też centrach handlowych.
fot. mat. prasowe
Dystrybucja prądu w firmach
Średni wzrost kosztu dystrybucji prądu w firmach to niecałe 3%.
Który składnik faktury za prąd dla firm wpływa najbardziej na koszty dystrybucji energii elektrycznej?
Rachunek za prąd dla firm składa się z 7 podstawowych pozycji. Są to: składnik zmienny stawki sieciowej, składnik stały stawki sieciowej, stawka opłaty abonamentowej, stawka jakościowa, stawka opłaty przejściowej, opłata OZE, opłata kogeneracyjna. Największy wpływ na koszty dystrybucji mają 2 pierwsze z wymienionych. Pierwszy (składnik zmienny stawki sieciowej) jest obliczany jako iloczyn zużytej energii oraz stawki za 1 kWh. Z kolei składnik stały stawki sieciowej to comiesięczna opłata wynikająca z iloczynu stawki stałej i ustalonej ceny za każdy 1 kW mocy umownej.
Zmiana kosztów dystrybucji energii elektrycznej w 2020 roku dla firm zależy także od grupy taryfowej. Są firmy, które zapłacą ponad 8% więcej, ale także takie, które zapłacą 3% mniej.
Nie wszystkie firmy zapłacą więcej za dystrybucję energii. Okazuje się, że klienci firmy PGE Dystrybucja zapłacą mniej w taryfie C21 (-0,6%) oraz B21 (-3%), tak samo jak firmy z obszaru Tauron Dystrybucja, którzy w taryfie B21 poniosą o ok. 0,4% niższe koszty dystrybucji. Na przeciwległym biegunie znajduje się firma Energa Operator oraz Enea Operator. Dla przykładu klienci tych firm w najbardziej popularnej wśród jednostrefowych taryfie C11 zapłacą ponad 4,5% więcej, a klienci firmy Energa w taryfie B21 prawie 9% więcej niż w roku 2019.
fot. mat. prasowe
Taryfa C11 i C21
Taryfa C11 obejmuje m.in. sklepy spożywcze, fryzjerów i kawiarnie.
Ogromne dysproporcje pomiędzy stawkami dystrybutorów energii. Firma z Warszawy ponosi nawet 2 razy mniejsze koszty dystrybucji prądu od tej z Trójmiasta!
Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy porównamy ceny dystrybucji prądu w jednym roku pomiędzy 5 największymi dystrybutorami w kraju. Przedsiębiorca będący klientem Innogy w taryfie B21 zapłaci połowę niższe koszty dystrybucji prądu od firmy obsługiwanej przez Energa Operator. W najpopularniejszej z omawianych taryf czyli C11 najmniej zapłaci klient firmy Tauron. Przy założeniu rocznego zużycia energii na poziomie 10 MWh rocznie i mocy umownej 11 kW koszty dystrybucji wyniosą 2 845 złotych. Klient firmy Energa Operator o tym samym zużyciu i mocy umownej zapłaci ponad 4 268 złotych. Różnica to ponad 50%!
fot. mat. prasowe
Taryfa B21
Przedsiębiorca będący klientem Innogy w taryfie B21 zapłaci połowę niższe koszty dystrybucji prądu od firmy obsługiwanej przez Energa Operator.
Jak zmniejszyć koszty dystrybucji prądu?
W obszarze dystrybucji prądu występuje zjawisko tzw. monopolu naturalnego. Nie możemy wybrać firmy z usług której chcemy korzystać. Na jednym obszarze usługi świadczy jeden podmiot. Możliwa jest zmiana sprzedawcy prądu, a nie dystrybutora. Możliwości optymalizacji kosztów dystrybucji energii elektrycznej na początku zawsze sprowadzają się do rozważenia zmiany grupy taryfowej z jednostrefowej na kilkustrefową czy sprawdzenia mocy umownej jaką mamy aktualnie dobraną. Najlepiej jednak zdecydować się na przeprowadzenie tzw. audytu elektrycznego.
![Mrożenie cen energii. Pomoc publiczna niezgodna z prawem UE [© Victoria z Pixabay] Mrożenie cen energii. Pomoc publiczna niezgodna z prawem UE](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zamrozenie-cen-energii/Mrozenie-cen-energii-Pomoc-publiczna-niezgodna-z-prawem-UE-259582-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)