eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSesja na zero

Sesja na zero

2006-07-14 17:45

Spadek, którzy inwestorzy zobaczyli krótko po otwarciu rynku został szybko odrobiony, ale kiedy tylko indeksy wróciły do wczorajszych poziomów, zmalała także aktywność inwestorów.

Przeczytaj także: Spadek przy małym obrocie

W rezultacie na wykresie powstała biała świeca (dzień zaczęliśmy od 2-proc. spadku WIG20), ale wartość obrotów nie przekroczyła nawet 600 mln PLN, a więc była niższa niż wczoraj. Ten zanik aktywności jest całkiem zrozumiały. Po pierwsze przez cały tydzień mocne wzrosty przeplatały się w dość dziwnych okolicznościach z równie silnymi spadkami, przez co wielu inwestorów mogło stracić orientację w kierunku, w którym rzeczywiście podąża rynek. Po drugie otwieranie pozycji przed weekendem, który może przynieść zupełnie nową sytuację polityczną byłoby jak obstawianie wyniku rzutu monetą.

Połowa wszystkich transakcji ze spółek z WIG20 przypadła na dwie spółki i tradycyjnie były to KGHM i PKN Orlen. Dziś akcje spółek paliwowych nieco drożały (za wyjątkiem MOL-a, który tracił tak jak cała węgierska giełda) – ostatecznie wzrost cen ropy naftowej przekłada się przecież na ich wyniki. Słabiej spisywały się banki, ale przy niskim obrocie zmiany kursów nie mają większego znaczenia w dłuższym terminie.

Natomiast co ma znaczenie? Na pewno wzrost światowego ryzyka geopolitycznego nie jest czynnikiem, który może pomóc światowym rynkom akcji, a przez to także i naszemu. Oczekiwane spowolnienie gospodarcze na świecie w mniejszym lub większym stopniu odbije się także na naszym wzroście, choć fundamenty są teraz mocną stroną polskiej gospodarki. Inwestorzy powinni więc skupiać się na wynikach firm, których akcje mają w portfelach lub planują kupić, bo w długim terminie to właśnie takie podejście się opłaca. Już w przyszłym tygodniu na rynek spłyną pierwsze raporty za II kwartał, a ich zawartość może zaważyć na przyszłości rynku.

WIG20 kończy tydzień na poziomie 2926 punktów, czyli w okolicach ważnej linii wsparcia/oporu dla indeksu (w zależności po której stronie jest sam indeks). Z obecnego poziomu równie dobrze możemy ruszyć do dalszych wzrostów, co do zniżek i to też jest powód, dla którego dziś wielu inwestorów powstrzymywało się od transakcji nie chcąc wychodzić przed szereg.

Na szerokim rynku mieliśmy dziś stan prawie idealnej równowagi – prawie tyle samo spółek drożało, co taniało, indeksy zakończyły dzień blisko wczorajszych poziomów.

Złoty również był stabilny. Do 4,03 PLN staniało euro, dolar utrzymał cenę 3,185 PLN, a frank szwajcarski także bez większych wahań zakończył dzień na 2,585 PLN.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, KGHM, PKN Orlen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: