Rynek czeka na pretekst do wzrostu
2006-07-17 09:20
W Polsce piątkowy poranek przyniósł umacnianie złotego odreagowującego poprzednie, wieczorne osłabienie. Niczego nie zmieniła publikacja danych o inflacji, która okazała się być niższa od prognoz (0,8 proc.). Wszyscy wiedzą przecież, że inflacja będzie już teraz rosła. Niewiele zmieniły też dane makro z USA i nasza waluta skończyła dzień niewielkimi zmianami do dolara i euro.
Przeczytaj także: Geopolityka podnosi ceny ropy i obniża ceny akcji
Dzisiaj dowiemy się o ile wzrosła w czerwcu przeciętna płaca w polskiej gospodarce oraz jak zwiększyło się zatrudnienie. Ten drugi element nie będzie miał żadnego wpływu na rynki. Wzrost płacy będzie obserwowany przez graczy, bo jeśli nadal będą szybko rosły to będzie zapowiadało wzrost popytu wewnętrznego (korzystne dla rynku akcji), ale również możliwy szybszy wzrost inflacji. Wydaje się jednak, że danymi zainteresują się przede wszystkim ekonomiści. Rynek nie zareaguje, bo nigdy na ten raport nie reaguje, a złoty nadal pozostanie silny.Na WGPW piątkowa sesja rozpoczęła się bez niespodzianek – indeksy znowu mocno spadły, ale szybko zaczęły straty odrabiać, co już przed południem doprowadziło do wzrostu WIG20. Pomagało bardzo spokojne zachowanie indeksów w Eurolandzie. Liderem zwyżki była KGHM. Przez dłuższy czas indeksy krążyły koło czwartkowego zamknięcia, ale i u nas neutralny raport General Electric zaczął stopniowo, ale jednak nieznacznie pogarszać sytuację. Po publikacji słabych danych o sprzedaży detalicznej w USA WIG20 nawet wzrósł w oczekiwaniu na to, że gorsze dane oddalą podwyżkę stóp w USA, ale sesję skończyliśmy niewielkim spadkiem.
Co prawda została anulowana zapowiadająca wzrosty formacja odwróconej głowy z ramionami, ale to jeszcze nie generuje sygnału sprzedaży, a rynek wygląda mi w piątek na taki, który bardzo chce spróbować wzrosnąć i tylko czeka na pretekst. Zakończenie sesji w USA takim pretekstem nie jest tak samo zresztą jak i nie jest nim rozwój sytuacji geopolitycznej, więc jest bardzo prawdopodobne, że sesję rozpoczniemy małym spadkiem (ale tylko wtedy, jeśli w Eurolandzie indeksy będą spadały), a potem poczekamy na rozwój sytuacji na świecie. Pozytywem dla byków jest to, że w piątek już po sesji KGHM podniósł o 26 procent styczniową prognozę zysków na koniec roku. Rynek oczekiwał, że prognoza zostanie podniesiona, ale mimo to powinniśmy dzisiaj zobaczyć pozytywną reakcję, a wzrost kursu KGHM bardzo będzie bykom pomagał.
Przeczytaj także:
GPW nie ma ochoty na wzrosty
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion