Czyżby dolar stał się "bezpieczną" walutą?
2006-07-17 11:42
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Dane na temat wzrostu płac, wypowiedzi nowego ministra finansów Kluzy powinny pozytywnie wpływać na złotego, natomiast oczekiwanie na dane o CPI z USA w środę, spadki na giełdach i napływ kapitału z powrotem do USA na rynek obligacji może uniemożliwiać złotówce dalszą aprecjację. Opinia Kluzy, że MF powinno wymieniać wpływy z emisji obligacji zagranicznych w NBP może odebrać złotemu część siły, lecz raczej w dłuższym terminie. W krótszym terminie wypowiedzi Andrzeja Leppera na temat możliwości zmian w składzie rządu we wrześniu mogą studzić optymizm kupujących złotego. Oczekujemy, że złoty pozostawać będzie w obecnych zakresach i wsparcie znajdujące się pomiędzy 4.02 i 3.99 zostanie utrzymane.
USD/PLN
EURUSD zbliża się do silnego wsparcia przy znajdującej się w okolicy 1.2600. Przebiega tam bardzo silna linia trendu wzrostowego z początku marca. Sądzimy, że na USDPLN także kontynuowana będzie konsolidacja w oczekiwaniu na zeznania Bernanke w środę i opór wytworzy się na poziomie, przy którym EURUSD zatrzyma obecne spadki, mogą to być okolice 3.21. Większej zmienności można oczekiwać po danych o płacach, lecz nie oczekujemy wyłamania z zakresu konsolidacji.
EUR/USD
Potężne zakupy obligacji amerykańskich wzmacniają dolara. Podczas sesji azjatyckiej notowania eurodolara dalej spadły ustanawiając nowe lokalne minimum (1,2620). Wzrost ryzyka geopolitycznego związanego z sytuacją na Bliskim Wschodzie powoduje odpływ kapitału od ryzykownych inwestycji i szukanie bezpieczeństwa obligacji amerykańskich, których rentowność spada. Otwarta wojna między Izraelem a Libanem (wczoraj Hezbollah wystrzelił rakiety, które uderzyły w dworzec w Haifie) przyczynia się do postrzegania aktywów denominowanych w dolarach jako bezpieczniejszych, mimo obaw o rekordowe ceny ropy naftowej.
Skutkiem jest spadek notowań eurodolara do najniższego poziomu od 3 tygodni i bardzo ważnego wsparcia w strefie 1,2580/1,2620. Dodatkowo ambasador Korei Północnej w ONZ Pak Gil Yon powiedział, że komunistyczny reżim mimo krytycznego stanowiska ONZ ma zamiar dalej testować rakiety balistyczne. Giełda w Japonii jest dzisiaj zamknięta ze względu na Święto Oceanu, jednak parkiety regionu reagują spadkami o ponad 1 proc., a jen jest najtańszy wobec dolara od prawie 3 tygodni. Słabsze dane makroekonomiczne z USA nie mają prawie żadnego wpływu na notowania amerykańskiej waluty, więc podczas dzisiejszej sesji dolar może testować nowe minima wobec euro. Dopiero jutrzejsze dane o inflacji bazowej PPI i napływie kapitału do Stanów powinny przesądzić o dalszych losach trendu średnioterminowego.
GBP/PLN
GBPPLN ciąglę konsoliduje się w starym szerokim zakresie 5.76 - 5.89 w zależności od ruchów EURPLN. Sądzimy, że do środy (zeznania szefa FED przed Senatem i dane CPI) należy oczekiwać utrzymania tego zakresu.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.