eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDzisiejszy dzień rozstrzygnie losy dolara

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie losy dolara

2006-07-19 11:36

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie losy dolara

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dawno takiego tygodnia nie było. Oprócz dużej ilości publikowanych danych makro z USA mamy publikację dwóch indeksów cen, zeznanie szefa FED na temat polityki monetarnej oraz publikację notatek z posiedzenia FOMC. Po dzisiejszym dniu powinniśmy wiedzieć znacznie więcej na temat dalszych kroków jakie podejmie FED i spodziewamy się znaczącej reakcji dolara.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki, szczególnie EURUSD i USDJPY znalazły się już na bardzo ekstremalnych poziomach, jeżeli chodzi o wartość dolara. Korekta techniczna wisi w powietrzu, jednak rynek oczekuje, że dzisiejsze wypowiedzi szefa FED mogą dać rynkowi do zrozumienia, że walka z inflacją będzie trwać nadal. Niektórzy analitycy spodziewają się, że Bernanke przyzna, że inflacja nie poddaje się coraz wyższym stopom procentowym. Jeżeli tak faktycznie będzie najprawdopodobniej czeka nas kolejna fala umocnienia dolara, tym razem w okolice 1.24 na EURUSD. Obawy te odzwierciedla m.in. spadek cen obligacji.

Bardzo niebezpieczna sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaję się być już normalnością, jeżeli chodzi o opinię inwestorów. Ropa i złoto w ostatnich dniach zdecydowanie spadły. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że świat (oprócz tradycyjnie nieprzychylnych Izraelowi krajów) generalnie zaakceptował obecną sytuację i nie wyraża sprzeciwu wobec kontynuacji bombardowań Libanu. Wiele krajów arabskich poparło w obecnym konflikcie Izrael. Jeżeli w konflikt nie zaangażuje się otwarcie Iran dolar nie powinien znajdować się pod presją.

Najważniejsze wiadomości


  • US: Zakupy netto amerykańskich aktywów wyniosły w maju 69,6 mld. dolarów wobec prognoz mówiących o 45 mld. i były wyższe od deficytu handlowego.
  • US: Inflacja PPI wyniosła w czerwcu 0,5 proc. m/m wobec prognozowanego poziomu 0,3 proc. Inflacja bazowa wyniosła 0,2 proc m/m i 1,9 proc. r/r i była niższa od oczekiwań rynkowych.
  • UK: Inflacja CPI wyniosła w czerwcu 2,5 proc. r/r wobec prognozowanego przez analityków poziomu 2,2 proc. Funt zyskuje wobec euro i dolara.
  • DE: Indeks koniunktury ZEW spadł w lipcu do 15,1 pkt. (najniższy poziom od 7 miesięcy) z 37,8 pkt. w czerwcu. Odczyt był znacznie niższy od oczekiwań rynku (35 pkt.).
  • Irak: W porannym zamachu bombowym zginęły 53 osoby, 105 jest rannych
  • Iran: Jeden z najbardziej wpływowych polityków Haddad Adel powiedział, że żadna część Izraela nie jest bezpieczna. Czyżby Teheran jednak chciał przyłączyć się do walki ....
  • Sławiński: nie wie czy obecny poziom stóp jest odpowiedni, złoty wspierany jest przez niski poziom deficytu bilansu płatniczego, stopy procentowe stosunkowo wysokie, lecz nie szkodzą wzrostowi
  • Balcerowicz: Inflacja może wzrosnąć w wyniku presji na wzrost płac, związanej z emigracją zarobkową, wzrost kredytów gospodarstw oraz zły stan finansów publicznych.

Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: