Przed czym i jak chronią Alerty BIK?
2020-02-11 11:02
Przed czym chronią Alerty BIK? © andreacionti - Fotolia.com
Jak wynika z danych zebranych przez Związek Banków Polskich, w latach 2008 2019 działający na terenie naszego kraju oszuści próbowali wyłudzić 85.019 kredytów na łączną kwotę 4 miliardów i 709 mln zł. I wprawdzie wyłudzenia zdarzają się ostatnio coraz rzadziej, to jednak nie powinno nas to zwalniać z czujności. Skuteczną ochroną w walce z przestępcami mogą okazać się Alerty BIK.
Przeczytaj także: Alerty BIK chronią przed wyłudzeniem
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jaką karę za wyłudzenie przewiduje art 286 Kodeksu karnego?
- Jaką ochronę gwarantują Alerty BIK?
- Jak je włączyć?
W ostatnim z wymienionych regionów rozpoczęły się właśnie ferie zimowe, a więc okres, w którym wielu z nas myśli głównie o wypoczynku, na dalszy plan odsuwając tak przyziemne kwestie, jak np. ochrona danych osobowych czy dokumentów tożsamości. To bez wątpienia może rozzuchwalać przestępców. Nie jesteśmy jednak bezbronni.
Co grozi za wyłudzenie? Zgodnie z art 286 Kodeksu karnego, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Przydatnym narzędziem w walce z wyłudzeniem kredytu czy abonamentu telefonicznego mogą okazać się tzw. Alerty BIK.
Alerty BIK wysyłane są w formie smsa lub maila. Klient otrzymuje je w momencie, gdy jego dane są weryfikowane w BIK w związku ze złożonym wnioskiem o kredyt lub pożyczkę, a więc również przy próbie wyłudzenia. Do tej pory z BIK zostało wysłanych ponad 4 mln Alertów.
fot. andreacionti - Fotolia.com
Przed czym chronią Alerty BIK?
Jak pisze BIK, Alerty BIK pełnią rolę swoistego rodzaju autopilota, który raz aktywowany zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, działa 24/h, 7 dni w tygodniu. Dane, jakimi podzieli się ze swoim użytkownikiem, to informacje pobierane online ze wszystkich banków, największych firm pożyczkowych, a także z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Aktywować Alerty BIK może tylko ten, kto posiada własne konto na www.bik.pl. Założenie konta jest bezpłatne i automatycznie daje swojemu właścicielowi możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego – co doskonale przydaje się w przypadku miłośników wojaży, bowiem można to z robić z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym czasie.
Alerty BIK czuwają non-stop, działając jak sygnał ostrzegaczy i pomaga ubiec złodzieja, informując w sms lub e-mail, m.in. w następujących sytuacjach:
- gdy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu lub pożyczki na nasze dane,
- jak pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych,
- kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – dzięki temu dowiemy się w szczególności o próbie wyłudzenia abonamentu telefonicznego.
Przeczytaj także:
Wirusy, wyłudzenia i inni. Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kradzież dokumentów, wyłudzenia, oszuści, oszustwa, oszustwa finansowe, alerty BIK
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)