eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe3 sposoby na kredyt we frankach

3 sposoby na kredyt we frankach

2020-02-16 00:55

3 sposoby na kredyt we frankach

Co można zrobić z kredytami frankowymi? © Gina Sanders - Fotolia.com

3 października minionego roku zapadł długo oczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który sprawił, że niektórzy frankowicze mogą zawalczyć o zmniejszenie kosztów związanych z posiadanym zobowiązaniem w szwajcarskiej walucie. Poniżej przedstawiamy 3 drogi, którymi można pójść, walcząc o tańszy kredyt we frankach.

Przeczytaj także: Po wyroku TSUE: 5 przykazań dla roztropnych frankowiczów

TSUE uznał bowiem, że w zawartych w naszym kraju umowach kredytowych z wykorzystaniem mechanizmu indeksowania w walucie obcej, nieuczciwe warunki dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. I wprawdzie orzeczenie to zapadło w konkretnej sprawie i nie jest w stanie automatycznie zakończyć żadnej ze spraw frankowych, które toczą się przed polskim sądem, to jednocześnie, jak podkreśla adwokat Karolina Krupińska, Dyrektor Działu Prawnego w e-Kancelaria:
- Wskazuje, że to do sądu krajowego należy ocena, czy umowa kredytu we frankach zawierająca nieuczciwe warunki może zostać utrzymana w mocy po usunięciu z niej zasad indeksacji, czy też możliwe będzie stwierdzenie jej nieważności.

Ważne!


Wyrok TSUE nie oznacza automatycznego przewalutowania z zachowaniem aktualnego oprocentowania LIBOR. Wyrok nie unieważnia też z góry żadnej umowy.

Jak przewalutować kredyt we frankach


Naturalnie każda umowa jest inna, były zawierane w ciągu wielu lat, z różnymi bankami, przy odmiennym kursie franka. Nie da się więc z góry założyć, że każda umowa hipoteczna to pewna wygrana w sądzie. Dla wielu zadłużonych przewalutowanie i szansa odzyskania środków z niefortunnej hipoteki to jak kredytowe koło ratunkowe.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Co można zrobić z kredytami frankowymi?

Istnieją 3 podstawowe drogi postępowania z umowami o kredyt we frankach: odzyskanie prowizji za przeliczanie walut, odzyskanie kwoty ubezpieczenia niskiego wkładu oraz unieważnienie umowy.


Istnieją 3 podstawowe drogi postępowania z umowami o kredyt we frankach:
  • odzyskanie prowizji za przeliczanie walut – tzw. spready,
  • odzyskanie kwoty ubezpieczenia niskiego wkładu oraz
  • unieważnienie umowy.

Już na etapie analizy skanu dokumentów nasi prawnicy oceniają, która z tych dróg w danym przypadku jest najbardziej perspektywiczna (czasem wszystkie trzy), jesteśmy też w stanie oszacować kwotę, jaką z danej umowy można odzyskać - mówi Karolina Krupińska.

Podstawą do decyzji o tym co zrobić z kredytem frankowym jest analiza treści umowy i towarzyszącego jej regulaminu pod kątem bezskuteczności klauzul oraz ocena możliwości dochodzenia roszczeń od banku w postępowaniu cywilnym. Najistotniejsze są zawarte w umowie zapisy dotyczące sposobu przeliczania złotówek na CHF, które stanowią niedozwolone klauzule waloryzacyjne. Do weryfikacji potrzebne jest złożenie w banku wniosku o wydanie stosownych dokumentów i zaświadczeń.

- Każda umowa o kredyt we frankach wymaga indywidualnej analizy, bo różna jest sytuacja kredytobiorców. Nawet w obrębie jednego banku nie warto opierać się na obiegowych opiniach, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej czy na forach internetowych. Można np. czasem przeczytać, że w Banku X umowa jest nie do ruszenia, tymczasem na przestrzeni wielu lat, kiedy banki kredytowały nieruchomości we frankach, zapisy umów się przecież zmieniały. Nie w każdym przypadku rekomendujemy drogę sądową, ale warto to sprawdzić indywidualnie - mówi Adwokat Karolina Krupińska z e-Kancelaria.

Wiele wskazuje na to, że dla frankowiczów nastały lepsze czasy, być może nigdy do tej pory nie było tak sprzyjających okoliczności, żeby uwolnić się od tego obciążenia. Wiedzą też o tym banki, już kilka z nich w swoich rozliczeniach finansowych poinformowało, że tworzy rezerwy środków na świadczenia związane z przegranymi sprawami kredytowym. Te pieniądze mogą trafić do frankowiczów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: